S novinkami na vinylových deskách z record shopu Phono.cz vás seznamuje DJ a moderátor Radia 1 Martin Mikuláš.

Yello
Baby (1991)
LPYello
Touch (2010)
LP

Srovnal jsem si na www.phono.cz desky podle data a z roku 1991 na mě vyskočilo mimo jiné album Baby od švýcarských Yello. Jejich hit The Race používal léta Radiožurnál jako znělku pro dopravní zpravodajství s hláškou „pozor, zákruta”. Yello existují od počátku osmdesátých let a produkují svébytnou hudbu na hranici pop music a klubové scény s vysokými nároky na kvalitu zvuku. Koncem osmdesátých let se v jejich produkci objevily také vlivy latinskoamerické hudby, které najdete i na albu Baby. Trochu jazz, atmosféra jakoby z detektivního filmu, žádná láska na první poslech, ale čím víc Yello poslouchám, tím víc se mi líbí. Kdo „ye” nikdy neslyšel, bude nejlepší začít s albem Touch, se kterým se v loňském roce vrátili na scénu. Zvukově skvělé a pestré jako vždy a samozřejmě vložené do současného kontextu hranic pop music, klubové scény a zvukového lahůdkářství.

Various Artist
Brazil Bossa Beat
2 LP
Soul Jazz records

Anglický label Soul Jazz records vlastní práva na nahrávky legendárního Studia One a vydává řadu skvělých reggae kompilací. Věnuje se ale také soulu, jazzu a brazilské hudbě. Kompilace Tropicália a Brazil 70 zdokumentovaly příchod rockové a psychedelické vlny do Brazílie, kniha a LP Bossa Nova nás provází nástupem bossanovy v šedesátých letech a nové 2LP Brazil Bossa Beat s obsáhlým bookletem jde hlouběji do historie a vydává to nejlepší z labelu Elenco. Co znamená label Studio One pro reggae nebo Blue Note pro jazz, to představuje značka Elenco pro bossanovu. A pokud chcete znát z bossanovy víc než jenom písničku Girl from Ipanema, měly by vás zajímat jména klasických skladatelů a interpretů jako jsou Edu Lobo, Baden Powell, Quarteto em CY, Roberto Menescal nebo Vinicius Moraes – ti všichni jsou tady.

Matadors
Get Down From The Tree
LP
Munster Records

Originál LP Matadors z roku 1968 jsem za deset let sbírání desek zatím nepotkal. Raritní deska se na vinylu moc neobjevuje, a proto je kompilace na labelu Munster skvělá novinka. Poslouchám Matadors poprvé v životě, tančím a konečně objevuji slušnou českou rockovou kapelu se zvukem a groovem srovnatelným se světovou produkcí. Energie i psychedelie z desky prýští i po čtyřiceti letech.