Lístečky se seznamem úkolů. Lístečky se seznamem, co nakoupit. Kalendář se záznamy, kdy k lékaři, a dalšími naplánovanými aktivitami. Internetové a mobilní aplikace transformovaly tyto poházené útržky do fungujících systémů sdružujících vše potřebné.

Přesto se stále najdou papíroví nadšenci, jimž se lépe přemýšlí a plánuje s tužkou v ruce. A nejsou jen z řad starších jedinců, nebo mladších, ale na nové technologie méně adaptovaných. Zapisování soukromých věcí do kalendářů sice stále zůstává spíš záležitostí našich babiček, ale nejrůznější diáře se dlouhodobě těší velké oblibě. Najít ten svůj vysněný je většinou procesem mnoha zkoušení a častých zklamání. Ta správná velikost, šířka, vazba, měsíční či týdenní rozvržení, dostatek prostoru pro jednotlivé dny i pro osobní poznámky a mnoho dalších nároků. Jen zřídka jsem se setkala s někým, kdo používá diář a je s ním plně spokojený a nehledá další alternativy. I já léta patřila mezi fanoušky diářů a nadšení mi z žádného dlouho nevydrželo.

S rozmachem objednávek ze zahraničních serverů se mezi českými plánovači začaly čím dál častěji objevovat variabilnější diáře, u nichž vám prodejce umožní zvolit si z několika různých motivů a rozvržení, nahrát vlastní fotografie, atp. I přes bezpočet nových možností, jež dovoz nabízí, však nejsou potřeby diářových fanatiků dostatečně uspokojeny. Možná i z toho důvodu se v hlavě Rydera Carolla zrodila a vyvíjela myšlenka na Bullet Journal, do češtiny přeložitelný jako sešit s odrážkami. I když v češtině o tomhle způsobu organizování času zatím nedohledáte příliš informací, natož webové stránky, které by se Bullet Journalu výhradně věnovaly. V zahraničí je tento systém stále na vzestupu a blogy, Instagram, Pinterest i YouTube se plní inspirativními fotkami a videi. Přehled o základních pravidlech získáte na stránkách Bullet Journalu, kde je přímo ilustrační video s návodem „jak na to“.

O co tedy přesně jde?
Jedná se o systém vedení diáře. Je v zásadě jedno, jaký sešit si pro něj zvolíte. Hodně používaným k tomuto účelu je sešit s pevnou vazbou a tečkovaným papírem, který je na rozdíl od papíru prázdného šikovnější na tvorbu tabulek, ale zároveň se do něj píše a kreslí lépe než do čtverečkovaného. Mezi nejpoužívanější sešity patří značky Moleskine a Leuchtturm 1917. Ale o sešity tady opravdu nejde. Můžete si klidně vytisknout tečkované stránky z počítače, svázat si je nebo proděravět a poskládat do desek s kroužky nebo můžete vzít první sešit, který vám v papírnictví padne do ruky. Pokud není očíslovaný, očíslujete ho, pro začátek stačí klidně prvních několik stran. Využijete to, až budete psát obsah, abyste se v bloku lépe orientovali a snadno dohledali vše potřebné. Dále si vytvoříte klíč, seznam symbolů, jimiž budete označovat jednotlivé úkoly, události, poznámky nebo také jejich prioritu, splnění, přesunutí, a podobně. Pak si vytvoříte roční přehled. Ideálně třeba rozdělíte dvě dvoustrany do kolonek podle jednotlivých měsíců roku. Tam si budete zaznamenávat akce, které se mají konat až ve vzdálenější budoucnosti. Při vedení diáře totiž postupujete tak, jak to aktuálně potřebujete. Vytvoříte si třeba přehled nadcházejícího měsíce, stačí co řádek, to den pro naplánované události a jednu stranu na úkoly, které potřebujete ten měsíc vyřídit. Vyberete si týdenní nebo denní rozvržení, jak vám to nejvíc vyhovuje. Vytváříte si diář podle vašich představ. Můžete psát den po dni a na každý den pak máte tolik prostoru, kolik potřebujete, a nejste ničím omezeni. Pokud vám vyhovuje týdenní plánování, můžete si vždy ke konci jednoho týdne narýsovat rozvržení dalšího podle toho, kolik věcí máte v plánu. Každý den zkontrolujete svoje úkoly a podle legendy označíte jejich stav, zda jste je vyřídili, přesouváte si je do dalšího dne, nebo jste je zavrhli jako zbytečné.

Do Bullet Journalu si můžete zapisovat i nejrůznější seznamy – knížek, které si chcete přečíst, filmů, které chcete vidět, míst, která chcete navštívit, dále třeba tipy na dárky k Vánocům, a další. Vše tak, jak vás to napadá, na další volné listy, tak jak jdou popořadě. Můžete si vypisovat nejoblíbenější recepty, psát deníkové záznamy, zkrátka co vás napadne, fantazii se meze nekladou. Oblíbené je též zaznamenávat si osvojování jednotlivých návyků do tabulky, častým příkladem bývá například vypití určitého množství vody denně, někteří plánovači jsou schopni vést si tabulky o svých náladách nebo počtu prospaných hodin, píšou si, za co jsou každý den vděční (tzv. Deník vděčnosti) nebo co je který den potkalo, kreslí, jaké bylo počasí, někteří přidávají třeba i motivační citáty. Můžete se zaměřit na sledování svých životních cílů, stavu financí, cokoliv vás jen napadne a chcete si to zaznamenat. Můžete psát jednoduše, stroze a jen to nejdůležitější, nebo se můžete předhánět s ostatními plánovači ve vykreslování nadpisů, čmárání obrázků, používání washi pásek, razítek, samolepek a kreativně se vyřádit při vytváření zajímavých layoutů. Největší výhodou Bullet Journalu totiž je, že si můžete celý systém naprosto uzpůsobit tomu, co vám vyhovuje a s čím se vám nejlíp pracuje a kdykoliv to podle potřeby obměnit. ∞