Tendence zatraktivnit umění v rámci koncepce, která jej představí, se v poslední době objevuje jako trend. Jednou z výstav, která je hravá, ale přesto závažná, je aktuálně probíhající Tarot v holešovické BOLD Gallery.


Přestože BOLD Gallery zakladatele Oldřicha Hejtmánka otevřela teprve na jaře 2021, vstoupila do povědomí poměrně dynamicky a to právě skrze svou rozmanitou dramaturgii, která představuje jak současné mladé tuzemské umělce, tak ale i světové solitéry. V další dramaturgické linii se dostává k tematizování námětu, kterým jsou tentokrát tarotové karty. Tarot je pro samotného Hejtmánka osobní vášní a tak není divu, že se výstava věnuje právě tomuto fenoménu.

Renesance tarotu

Tarotové karty vzbuzují obzvlášť u dnešní mladé generace opětovný zájem. Zajímavé je, že nejstarší dochované karty jsou až z počátku 15. století, z období renesance. Prosluly pod názvy Visconti tarot a získaly pojmenování od vladařských rodin z italského Milána. Zájem o tuto hru s osudem značil tak změnu životního stylu, širší touhu začít pohlížet na principy běhu světa, odkrývat souvislosti a hledat spojitosti. Tyto první karty byly ručně malované a jednalo se o umělecká díla, jejichž tvůrcem je pravděpodobně malíř Michelino da Besozzo. Symboly byly zobrazeny na dvaadvaceti kartách a nesou dosud pojmenování Velká arkána neboli trumfy. Druhou část tarotového systému pak tvoří šestapadesát karet, které jsou v podstatě obdobou našich dnešních karetních her a nesou pojmenování Malá arkána. U těch je naopak pravděpodobné, že se k systému tarotu přičlenily v Asii, v Persii, Indii nebo Číně. Historie tohoto okultního nahlížení do vlastního nitra skrze obrazy karet je nesčetněkrát popsána, přesto ale její geneze není přesně odkryta. Možná i proto stále vzbuzuje tajemství a vyzývá i nové generace, aby vytvořily její současnou podobu. Přesně tak je tomu právě u dvaadvaceti vybraných umělců, kteří karty pro výstavní projekt Tarot, který kurátorsky vede Radek Wohlmuth, ztvárnili.

Zvučná a rezonující jména několika generací současného vizuálního umění jsou takřka sázkou na silnou výstavu, kterou pospolu drží konkrétní koncepce. Osobité ztvárnění každé karty Velké arkány, kterou si umělec či umělkyně mohli dle vlastní preference vybrat, jsou vystaveny v souladném propojení malby, fotografie, ale i objektu. Výstava tak nabízí jak plošná díla, tak ztvárňuje karty Velké arkány prostorově. Prvotní obava z rozličné výraznosti stylu každého umělce je skrze citlivé rozmístění v prostorách galerie zažehnána a podařilo se naopak vytvořit taková propojení, která se esteticky buď rozvíjí nebo vzájemně nekolidují.

Karta Blázna Klaudie Hlavaté je velkoformátovou koláží, Mága ztvárňuje Jakub Tytykalo jako fantasmatickou postavu v modrofialových odstínech. Velekněžka je v podání Dany Sahánkové mystickým spojením květu a fragmentu ženského těla. Císařovna v pojetí Adriany Sarnové je neotřele podána jako civilní soudobá žena, oproti tomu Císař na fotografii Ivana Pinkavy je dokonale intimním aktem zobrazující stoickou sílu. Velekněz Jiřího Marka propojuje archetypální vzezření s popkulturními prvky současnosti a Milenci Jana Kostohryze jsou párovým aktem v nostalgickém zasazení do starobylého interiéru našich prarodičů. Vůz je výraznou sochařskou prací Pavlíny Kvity a Spravedlnost Ondřeje Basjuka dílem kombinované techniky. Martin Salajka ztvárnil malířsky Poustevníka jako muže, který prostupuje noční krajinou modrých odstínů a obklopují jej nejen vlci, ale i další tušené – a možná i viděné – bytosti. Kolo štěstí naprosto sedlo Radce Bodzewicz, která se i v tomto výstavním projektu pohybuje ve středové kompozici, do které usazuje kruh symbolizující mikrokosmos a makrokosmos. Ten obklopují evangelisté a bozi a autorka tak opět pracuje s mytologickými náměty, které jsou její tvorbě dlouhodobě vlastní. Kartu Síly v podobě transformace negativní energie ztvárnila Anna Ruth jako fantaskní ženu, která krotí hada a jeho jed proměňuje v lék. Karolína Netolická kombinuje suchý pastel a mikrotužku na plátně a jejímu Viselci nechybí již téměř signifikantní černý balónek, který je jeho hlavou.

Dalších devět autorů a autorek a jejích karet, které ztvárnili, už vás nechám objevovat sama, abyste skrze toto drobné nahlédnutí k rozmanitým tvůrčím přístupům měli možnost odhalit tajemství tarotu v BOLD Gallery sami.

Tarot
BOLD Gallery
(U Měšťanského pivovaru 6a, Praha 7)
14. 9. — 21. 10.