Díla kazašské ilustrátorky Helen Demidové demonstrují krutou pravdu, která se zformovala v současné kultuře. Móda a luxus, či obecně materiální bohatství je dnes pro mnohé lidi důležitější než opravdový smysl života. Vernisáž její výstavy v Beseder Gallery proběhne 2. prosince v 18.30 hod.

Umělkyně vytváří díla kombinující obrazy populárních značek, luxusu a ikonicky zobrazuje nejznámější postavy z Bible. Značky a loga zde působí nejen jako dekorace, ale jako nenahraditelná rozpoznatelná součást či jako symboly současných lidských hodnot. Autorka nám ukazuje svůj pohled na svět, kde se móda stala novým Bohem a brand novým náboženstvím. Ilustrátorka tedy odráží na svých plátnech stav evropské náboženské kultury.

Umělkyně, která se narodila v muslimské zemi a později se přestěhovala do Evropy, přiřazuje zobrazovaným postavam svou roli z Bible a vyobrazuje je jako herce na castingu do divadelní činohry s prostým názvem „Současnost“. Postavy vypadají jako modely, které by se daly umístit na hlavní stránku nového vydání časopisu Vogue. Jejich těla jsou homogenní hmotou, kde jsou vytetované známé patterny. Jejich atributy a symboly jsou tašky, kukly a šperky. Před námi Ikony Posh Svatých.

Lidé zapomněli, že za značkami se skrývají ty nejobyčejnější předměty, látky či tvary. Svou závislost na materiálních věcech zakrývají jinými významy, mluví o kvalitě a pohodlí, o penězích a prestiži. Lidé nadhodnocují brandy a snaží se dosáhnout jejich výšin, překonávají obtíže a bolesti, aby dosáhli té nejvyšší mety.

Ilustrátorka úspěšně kombinuje digitální a tradiční techniky, což nás opět odkazuje na různé otázky a zajímavé závěry: tradice je zapomenuta, tradice, která nám v minulosti umožnila cítit podporu a fundament. Je to malé připomenutí pro všechny, již neexistují žádná pravidla. A pokud nějaké máme, pak je vytváříme my nebo naši konkurenti.

Helen Demidova je umělkyně kazašského původu působící v Praze. Ve svých dílech se snaží najít oporu nejen v malbě, ale i v ilustraci. V její práci rezonuje téma masové popkultury a materiálních statků, zejména luxusu. Jasné barvy určité barevné palety, provokativní témata a láska k fashion průmyslu – to jsou jen některé ze znaků její tvorby.

text: Jana Gurevich

In the beginning was the word and the word was poshy
Beseder Gallery (Lihovarská 12, Praha 9)
2. 12. — 3. 12.
vernisáž 2. 12. 18:30