„Měla jsem pocit, že reprezentovat své politické názory vlastním tělem na demonstraci už nestačí,“ řekla mi argentinská umělkyně Tatiana Heuman v zákulisí naší akce Kreaton Meetup v Berlíně. Ozvala se na výzvu kolektivu female:pressure, se kterým jsme na programu spolupracovali, aby v rámci akce prezentovala svůj projekt #vivas.

Právě tímto zvukovým projektem se spolu s Tatianou Cuoco snaží obracet pozornost k tématu genderově podmíněných vražd a násilí, které byly také předmětem nedávných velkých demonstrací v Argentině. Podle letošních statistik je v Argentině každých 18 hodin zabita jedna žena.

Tatiana Heuman vyrůstala v hudební rodině a už v devíti letech se svým otcem skládala hudbu v programu Cakewalk. Později studovala obor „tělesného vyjádření“ na fakultě umění university v Buenos Aires, a právě v té době ji při přípravách choreografií pohltila hudba, nejdříve její výběr a brzy i komponování a zvukové umění obecně. V říjnu minulého roku, kdy pracovala na hudbě pro krátký film Sebastiána Camacha o ženě, která byla unesena gangem obchodníků s lidmi, vyzývala Tatiana Cuoco své blízké během protestů pod heslem „Ni una menos“ k zaznamenávání atmosféry a výpovědí protestujících.

Platforma pro sdílení umlčených zážitků
Tak se zrodila platforma #vivas pro sdílení umlčených hlasů a zážitků, jejichž záznam se tu stává zdrojem nového uměleckého díla, písní, kompozic nebo mixů sdílených na sociálních sítích a tím je zesilován. „Letos jsme měly dvě setkání, kde jsme diskutovaly a sdílely různé metody a činnosti, které mohou stimulovat vyjádření prostřednictvím zvuku a posílit tak hnutí proti genderově podmíněnému násilí. S Tatianou Cuoco si stále pokládáme tyto otázky a snažíme se je šířit dál,“ popisuje Tatiana Heuman fungování projektu #vivas a dodává, že masová média o současných protestech informují jako o trendu a vláda je příliš pomalá a konzervativní a je evidentní, že není svobodným protestům nakloněna. Demonstrace jsou čím dál častěji potlačovány policií. „My ale nechceme násilí akceptovat. Proto stále pracujeme s těmito audionahrávkami. Já osobně se necítím v bezpečí, mám pocit nejistoty, ale cítím velkou zodpovědnost, když střihám ty projevy a různá vyjádření, když je duplikuji, upravuji jejich zvukový charakter a přidávám k ním různé rytmy. Pro celou věc dělám to, na co mám kapacitu a zároveň tím rozvíjím svůj umělecký potenciál.“

#vivas připravují kompilaci a vyzývají ke spolupráci. Vítají nahrávky protestů a vyjádření protestujících, které obohatí jejich databázi. Na e-mail seescuchanvivas@gmail.com jim můžete posílat nahrávky i návrhy ke spolupráci a komentáře. ∞


autor: Mary C
Autorka je moderátorkou Radia Wave, hudební selektorkou a badatelkou, kulturní aktivátorkou.