Re-think, re-cycle, up-cycle
I letos si můžeme přijít navodit předvánoční náladu na unikátní prodejní akci studentů Vysoké školy uměleckoprůmyslové v Praze, tentokrát do galerie Um. Letošní UMPRUM shop bude opět v duchu udržitelného předvánočního marketu a najdeme zde kvalitní tvorbu studentů i známých absolventů. Kurátorkami projektu jsou Sára Sedláková a Markéta Kaplanová, které mi prozradily více o organizaci a průběhu akce UMPRUM shop 2019.
Téma předvánočního UMPRUM shopu směřuje k problematice recyklace a zero waste. Letošním tématem projektu UMPRUM shop je re-think, re-cycle, up-cycle. Jakým způsobem se bude shop lišit od předešlých?
Letos se bude UMPRUM shop lišit především instalací. V rámci školní soutěže Snížená produkce vzniká projekt UM TRASH ateliéru typografie od Yary Abu Aataya, Adély Pachamnnové a Marka Čubana. Oslovily jsme tedy holky Yaru a Báru Juríčkovou z ateliéru architektury I, aby se podílely na instalaci. Jejich koncept projektu spočívá ve vytvoření výstavního inventáře z nábytku dostupného ve škole. Tím, že školní ateliéry disponují různorodým nábytkem, který se používá na výstavách, máme možnost vytvoření udržitelné variabilní instalace a půjčovny, aby se dal inventář do budoucna plně využívat studenty školy. Další odlišností je téma. Sice se zabýváme stejně jako každý rok nějakým způsobem udržitelností, ale letos jsme se snažily vyvolat tuto myšlenku i ve studentech. Chtěly bychom, aby přemýšleli nad tím, co a jakým způsobem vlastně tvoří, a přihlašovali na akci projekty především v duchu našeho téma.
V minulém roce jsme mohli vidět práce od více než šedesáti studentů a absolventů UMPRUM. Je letošní účast opět takto rozsáhlá?
Ano, letos máme opět více než šedesát účastníků.
Vystavovateli mohou být studenti ze všech ročníků UMPRUM a její absolventi?
Ano, účast je napříč ročníky a přihlašovat se mohou pouze studenti a absolventi UMPRUM. Myslíme si, že je super oslovovat i studenty prvních ročníků, aby se nebáli a vystavili své kousky, které by jinde nemusely obstát, protože vznikají v prvopočátcích jejich studentské tvorby. Tady je na ně místo. Akce je také unikátní právě v tom, že návštěvník má možnost koupit produkty, které dávají prostor pro nahlédnutí do kreativního procesu a smýšlení studenta. Může také každý rok sledovat nějaký jeho posun. Nevezmeme samozřejmě úplně vše přihlášené. Tvorbu studentů pečlivě procházíme a snažíme se udělat dobrý kurátorský výběr. Produkty musí obstát především kvalitou a svým designérským a inovativním přístupem.
Vystavené předměty si ocení sám vystavovatel nebo je to na vás, kurátorkách?
Je nutné dodržet cenovou hladinu daného produktu, aby byla cena stejná, pokud umělci prodávají ty samé věci i v jiném obchodě. Jinak si student oceňuje svou tvorbu sám. Musí samozřejmě počítat s určitou provizí, která jde později organizaci UMPRUM sShopu. Podmínkou pro přihlášení produktů je pouze jejich maximální cenová výše pět tisíc korun. Tato částka je určená z bezpečnostního důvodu. Za produkty neseme hmotnou odpovědnost a i přesto, že na akci hlídáme, často se něco rozbije nebo je ukradeno.
Na UMPRUM shopu většinou najdeme hlavně módu, módní doplňky, šperky a bytové dekorace. Objeví se letos něco nového?
Poslední roky se zde nově objevují například dřevěné produkty, jako jsou dětské hračky, nebo Óda lavice od dvojice Bára Vildová a Johana Neměcková. Z módy třeba designová obuv značky Cutulum od Elišky Kuchtové a zimní šály Overall od Karolíny Juříkové. Každým rokem jsou častější produkty z ateliéru grafiky, jako plakátové linoryty a sítotisky. Do prodeje se zapojuje i naše školní knihvazačská dílna s ručně vyráběnými diáři a bloky. Patří sem i velká kategorie keramiky a porcelánu, která se každý rok obměňuje a má na shopu velké zastoupení. Například velký trhák poslední roky byl porcelánový držák na mýdlo s magnetem ve tvaru bagru od Tomáše Bárty.
Téma recyklace a udržitelnost módy je dnes stěžejním tématem ve většině módních časopisech. Dozvíme se na UMPRUM shopu nějaké nové techniky, jak tvořit módu udržitelně?
Tímto jsi nám vnukla nápad a přemýšlely jsme, že by bylo dobré na úvod vernisáže oslovit přímo pár našich prodejců, kteří by promluvili o tomto celosvětovém tématu a jeho pojetí ve své tvorbě. Recyklace a udržitelnost je opravdu velkým tématem, které rezonuje napříč naší společností. I proto se snažíme letošní koncept UMPRUM shopu vypíchnout ještě více, ale je důležité si uvědomit, že ne kvůli módnímu trendu, ale protože udržitelné smýšlení by mělo být samozřejmou součástí práce designéra v 21. století. Stále je ale UMPRUM shop obchod na malém místě s více vystavovateli, takže workshopy s novými technikami není možné organizovat dohromady s prodejní akcí v galerii Um. Chtěly bychom ale do budoucna navázat spolupráci s ostatními ateliéry, kde by měli tvůrci vlastní workshopy v čase UMPRUM shopu a návštěvníci by je mohli procházet ve škole. Šlo by o takový edukační program, který by byl součástí naší akce. Na letošním UMPRUM shopu ale budou rozhodně viditelné projekty a jejich udržitelné poslání. Letos například mimo jiné můžeme jmenovat projekt od Renaty Dračkové, která recykluje staré svetry, ručně foukané křišťálové vázy z recyklovaného skla od Anny Jožové, ledvinky a batohy z reklamních materiálů od Mikuláše Procházky a recyklované brýle od Onřeje Viceny. Záleží na vystavovatelích, zda budou svou myšlenku komunikovat ven k zákazníkovi prostřednictvím visaček, důmyslného balení, nebo ústně. Návštěvník bude mít určitě možnost hledat a objevovat naše téma skrz instalace a vystavených prodejních produktů hravě sám.
Ceny takové tvorby jsou obvykle velmi vysoké. Najdou se na UMPRUM shopu i dostupnější produkty?
Setkávají se zde právě dva kontrasty. Lidé mohou na akci najít dražší designové věci od známých autorů, ale také tam mohou najít produkty naprosto dostupné, třeba za sto korun. Cenová hladina je opravdu vyrovnaná, na akci najdete mnoho dostupných produktů. Zároveň je dodržen poměr ceny a kvality.
Kolik studentů je třeba na organizaci takové akce? Je to časově náročné?
Organizace je náročnější každým rokem, jelikož se zvyšuje návštěvnost a rozšiřuje se povědomí o této akci. Organizace se účastní až desítky studentů, spolupracujeme i s ostatními ateliéry. Výzvou je pro nás pravděpodobně organizace mnoha lidí a rozdělení kolektivu. Musí zde být nějaký kápo, jinak to prostě nefunguje. Je třeba kolektiv rozdělit na skupiny a rozdávat úkoly;, figuruje za tím mnoho práce, která samozřejmě není pro ostatní viditelná. Zároveň celou organizaci máme na starost v rámci našeho studia, takže je obtížné stíhat současně i semestr. Aktivně na akci momentálně pracuje pět lidí a zastřešuje nás naše asistentka Alice Klouzková. Letos jsme na pomoc přizvaly také Darinu Zavadilovou a Natálku Krausovou, které dříve organizovaly designSUPERMARKET. Zajišťujeme také provoz během celých čtyř dnů akce, takže zaměstnáme i přímo na akci spoustu lidí z našich řad.
Prostorem pro letošní uskutečnění se stala galerie Um, kterou vám poskytuje škola UMPRUM. Pomáhá škola v organizaci ještě jinak?
Škola nám velmi pomáhá právě galerií Um. Jdeme tím naproti i zákazníkovi, pro kterého je mnohem lepší přístupnost právě do galerie Um, která je u vchodu do školy. Působí to pro nás i mnohem profesionálněji, než když museli návštěvníci procházet školou do ateliérů. Škola nám pomáhá samozřejmě i finančně a zároveň my pomáháme jí, a to tím, že zavádíme do prodeje druhým rokem UMPRUM brand. Takže si návštěvníci mohou odnést předměty s logem UMPRUM, jako například hrníček, trička, ponožky a mnoho dalších.
Jak úspěšný býval prodej studentské tvorby na bývalých shopech? Jistě se neprodá vše, nebo ano?
Je to velmi individuální. Pokud nám student poskytne na začátku zásobu šedesáti produktů, tak se to většinou vše neprodá, ale pak jsou lidé, kteří poskytnou pár kusů talířů a ty všechny zmizí za chvíli, důležitá je tedy tedy také unikátnost produktu a zboží z malých sérií. Také je každý rok jiná nálada a chytne se na prodej něco jiného. Většinou jsou ale nejvíce prodejné předměty v cenové hladině do tří set korun. Jelikož účast prodejců je každý rok opravdu vysoká, vše, co nabereme, rozhodně neprodáme.
Dokážete si vzpomenout na nějaké studenty, kteří díky vystavení své tvorby na UMPRUM shopu odstartovali svou vlastní značku?
Přemýšlely jsme nad tím, ale asi nedáme dohromady nějaké konkrétní jméno. Nicméně je to perfektní příležitost pro první kontakt se zákazníkem a pro všechny, kteří chtějí například zjistit, zda by byl o jejich produkt zájem. Rozhodně je to ideální první krok. Můžeme ale zmínit například Sistersconspiracy. Jde o absolventky UMPRUM již dvanáct let a mají svou zaběhnutou značku, ale na UMPRUM shop se rády vracejí a produkty zde prodávají. Dále například Natálka Dufková, o které je již na poli designu také více slyšet, stále prodává svou tvorbu také na UMPRUM shopu. Absolventi se rádi na UMPRUM shop vracejí a zároveň jejich tvorba mezi ostatními vynikne a návštěvníci tak mají možnost najít zde i známější jména. Absolventi tvoří celkem necelou čtvrtinu vystavovatelů.
Co bylo pro vás jako pro organizátorky zatím největší výzvou?
Co se týče organizace, je pro nás určitě nejtěžší vystoupit ze své komfortní zóny a udělat ze svých spolužáků a kamarádů své kolegy, kterým je třeba občas něco vytknout nebo dávat úkoly. Na druhou stranu je to pro nás skvělá zkušenost. Jakmile ale akce skončí a spadne nám kámen ze srdce, největší výzvou je pro nás nevypít všechno zbylé víno z vernisáže.
Letošní UMPRUM shop bude probíhat čtyři prosincové dny. Můžete prozradit, jaký čeká návštěvníky program?
Rády bychom návštěvníky pozvaly na vernisáž, která proběhne 17. prosince v 18 hodin v galerii Um. UMPRUM shop trvá následující čtyři dny od 11.00 do 20.00 hodin a těšit se můžete každý den na výborný svařák, domácí občerstvení, předvánoční atmosféru a originální produkty studentů UMPRUM.
Text: Alexandra Netolická