Jarní program PASKu probíhá ve znamení nových projektů a rozsáhlé reinstalace.

Prvním je výstava Těžítka pestré krásy, která představuje 150 těžítek nejrůznějších tvarů, dekorů a technik. Nechybí samozřejmě půvabná těžítka se zatavenými skleněnými květy, ale jsou i ta lisovaná, broušená, malovaná a další. Ke vzácným exponátům pak patří stará těžítka z 19. století. Exponáty pocházející až na tři výjimky ze soukromých sbírek a je možné je vidět do velikonočního pondělí 10. dubna.

Hned po Velikonocích bude Pavilon skla od 11. do 19. dubna pro veřejnost uzavřen z důvodu rozsáhlé reinstalace a údržby stálé expozice. Během této doby se vymění zhruba třetina exponátů za nové přírůstky, mezi nimiž je řada unikátů a také nových tvarů a dekorů, které ještě nebyly veřejně vystaveny. Přibudou tu také některé nové prvky, ale to je překvapení. Proměněná expozice se pro veřejnost otevře ve čtvrtek 20. dubna.

Ve stejný den najdou návštěvníci v Pavilonu skla také novou výstavu Lidové barokní malované sklo. V ní se představují holby, číšky a samozřejmě lahve zvané prysky s dekory malovanými pestrými emaily s mnoha motivy – milostnými, svatebními, řemeslnickými, náboženskými či květinovými. Tato sklářská produkce z 18. a počátku 19. století je krásná až dojímavá naivností provedení a jednotlivé předměty v sobě nesou vyjádření příběhů i emocí. Výstava potrvá do 19. června 2023.

text: Jitka Lněničková


Těžítka pestré krásy
Pavilon skla Klatovy (Hostašova 917, Klatovy)
15. 2. — 10. 4.
Lidové barokní malované sklo
Pavilon skla Klatovy (Hostašova 917, Klatovy)
20. 4. — 19. 6.