Česká republika, drobná země uprostřed Evropy, často vnímána svými obyvateli jako jedinečný klenot ukrytý za horami, oáza klidu uprostřed neklidného světa, je vpravdě místem s hluboce zakořeněným zakladatelským mýtem, jehož obraz je neustále rozvíjen na mnoha úrovních. Mýtem, který je iracionální fikcí, která skrývá strach ze složitosti, proměnlivosti a neurčitosti současného světa. Fikce, kterou lze velmi silně a zřetelně pozorovat i na úrovni architektury a urbanismu.

Navzdory tomu, že přechod od socialismu k tržnímu hospodářství měl dalekosáhlé důsledky pro antropogenní prostředí a výrazně zvýšil geopolitický význam této části Evropy, navzdory novým výzvám společným celé planetě, zůstává tento zakladatelský mýtus o ojedinělosti tohoto údolí velmi živý a nezpochybnitelný. Jako každý mýtus pomáhá posilovat pocit sounáležitosti, ale zároveň je silnou brzdou možných proměn.

Projekt CZ2, který se po Praze a Brně zastavil v pardubické GAMPA, otevírá veřejnou diskuzi nad tím, jak uvažovat o budoucím směřování České republiky a její rovnoprávnější, spravedlivější a udržitelnější budoucnost(i). Nejde o jedinou, byť sebelepší, ideální, konečnou vizi, ale o nekonečný soubor, diverzitu idejí. Krajina odlišností, které spolu nebojují, ale jsou schopny koexistovat vedle sebe v tolerantní koláži.

text: Šárka Zahálková

CZ2: Vize pro budoucnost
GAMPA (Automatické mlýny 1963, Pardubice)
21. 4. — 2. 6.