Na Provázku čtou skrze facebook Dekameron, poměrně vtipné scénky k aktuální situaci produkuje tým Zdravotních klaunů, online vysílá Divadlo Bolka Polívky. Z malých, neziskových divadel se v Brně jako první vzpamatovalo Divadlo Feste v čele s Jiřím Honzírkem. Uveřejnili již (ve spolupráci s hudebnicí Evou Rohleder) online Pohádku pro dlouhou chvíli a hodlají v tvorbě pokračovat.

Jiří, dá se popsat, jak divadlu Feste zkřížila cestu karanténa?
Stávající omezení způsobená epidemií Covid-19 úplně chápeme, respektujeme a podporujeme. Zároveň se s jejich dopady musíme a budeme muset vypořádávat. Finanční výpadek v naší činnosti, způsobený nouzovým stavem, je obrovský, na finanční poměry menšího nezávislého divadla jde opravdu o velkou sumu peněz. Měli jsme ji vydělat na festivalech a předem dohodnutých projektech, z nichž většina se neuskuteční. Zároveň ovšem zjišťujeme, že těch třináct let ve zcela nejistých a zřetelně podfinancovaných podmínkách nás naučilo vysoké míře adaptability a kreativity. Máme už nějak naučeno jít dál, poučit se a fungovat i nadále.

Jakým způsobem budete pokračovat?
V těch prvních dnech po vyhlášení nouzového stavu a karantény jsme byli paralyzovaní. Během tří dnů jsme dostali spoustu zpráv, že se ruší události, s nimiž jsme počítali, co se týče našich příjmů. Pochopili jsme, že ohrožena je realizace všech tří premiér, které máme do konce června v provozním plánu. A pak jsem si sedl k počítači a napsal písničku o karanténě pro hudebnici Evu Rohleder. Písničku o karanténě, pak druhou a kolem nich pár vět. Vznikl text a postupně Pohádka pro dlouhou chvíli, za týden, bez váhání. Mě osobně tohle zachránilo, najednou jsem měl energii dělat další věci, učit se zacházet s internetem a vymyslet, jak připravíme další premiéru bez setkávání s herci. Jdeme dál, držíme to, co jsme si pro rok 2020 předsevzali.

Co dalšího plánujete?

Budeme živě vysílat Národní třídu ve spolupráci s Mall.tv. Je to důležité, ten tým potřebuje společný výsledek, pozastavené komunikační kanály už zase naplno proudí. Autor knihy Jaroslav Rudiš je spokojený a posílá zprávy z Berlína. S tímto živým vysíláním souvisí i dárcovská kampaň, která poběží během streamu i po něm. Propad našich příjmů kvůli neodehraným reprízám je v březnu a bude i v dubnu obrovský, budeme proto upřímně vděčni za každý příspěvek, který diváci pošlou.
Druhou věcí, kterou přesouváme na internet, je nový projekt o nejbohatším Čechovi Petru Kellnerovi, který pro Feste napsal dramatik Roman Sikora.

Pohádka pro dlouhou chvíli
http://www.divadlofeste.cz