Euripidovy Bakchantky představují oslavu vína, svobody, ale i střídmosti a pokory. Ukazují, že ačkoliv je opojení lidskou potřebou a přirozeným pudem, musí se řídit jasnými pravidly a mít přesná ohraničení (ať už v podobě tradičních dionýsovských slavností, divadelní události či ohraničení v podobě vnitřní disciplíny a pokory). Jinak se také dost dobře může stát, že takové veselí skončí utrženou hlavou.

Na jeviště Stavovského divadla se Bakchantky dostávají v novém překladu, který pro Činohru Národního divadla pořídili Matyáš Havrda a Petr Borkovec – antické drama tak promlouvá srozumitelným současným jazykem a zároveň z něj čiší Borkovcovo jedinečné básnické vidění světa.

Režisér Jan Frič tragédii pojímá jako vizuálně opulentní scénický koncert, při němž zaznívají extatické dionýské zpěvy za doprovodu hudební skupiny Bert & Friends a operního sboru. A ačkoliv to zní jako divoký večírek, v nitru inscenace je mírnost, klid, vyrovnání. V roli boha Dionýsa uvidíte Petra Vančuru, mezi jeho zanícenými stoupenkyněmi se můžete těšit na Veroniku Lazorčákovou, Pavlínu Štorkovou nebo Kateřinu Císařovou, jako moudří starci se představí David Prachař a Saša Rašilov a racionálním Pentheem bude Miloslav König.

text: Kateřina Prášilová

Bakchantky
Stavovské divadlo (Železná, Praha 1)
premiéry 16. a 17. 2.
nejbližší reprízy st 1. 3, út 14. 3., st 15. 3., čt 16. 3.