Stárnoucí sociální pracovnice snažící se obnovit vztah se svou dcerou. Stydlivý panic, který z frustrace vraždí. Soulož s démonem. Duše oddělená od těla, která na sebe vzala podobu vytvořenou z červů. To je jen zlomek z motivů divadelní hry Terminus současného irského dramatika Marka O’Roweho.

Hra prostřednictvím tří postav konfrontuje diváka s touhami a frustracemi dnešního Dublinu. Mytologie se prolíná s realitou, drsné vyjadřování zvláštně vyznívá v rytmizované řeči připomínající alžbětinský verš i rap, vše je okořeněno sarkastickým humorem.Ve hře nejsou dialogy, herci pronášejí souvislé, navzájem se střídající zpovědi.
Každý z nich má k dispozici pojízdný vozík, který slouží jako univerzální kulisa. Může v něm sedět, balancovat na jeho konstrukci a mnoho jiného. Scéna je velmi střídmá, za jevištěm se v druhé polovině představení objeví videoprojekce dokreslující prostředí zrovna vyprávěné sekvence.

Důraz na vyjádření slovy je silná stránka i slabina celého díla. Ze začátku může divákovi dělat potíže navyknout toku řeči a expozice se může zdát dlouhá. Přibližně ve třetině začíná děj gradovat. Cesty postav se setkávají za podivných okolností, příběh nabírá na síle a naléhavosti. Herci souboru Letí (Marcela Holubcová, Pavlína Štorková, Richard Fiala) „táhnou“ expresivním vyjadřováním představení a v případě Pavlíny Štorkové se leckdy budete divit, jakých akrobatických kousků je schopná i v náročných pasážích.

Soubor Letí, který se specializuje na současné drama, tu pod režijní taktovkou Martiny Schlegelové zprostředkovává závan ze současného Irska, kde světem barů a diskoték prorůstá svět elfů a duchů a vypjatá mystika střídá cynismus a černý humor.Mark O’Rowe: Terminus

Režie: Martina Schlegelová
Hrají: Marcela Holubcová, Pavlína Štorková, Richard Fiala

Studio Švandova divadla
Štefánikova 57, Praha 5

ne 9. 5., ne 23. 5. 20:00