Nejen Prokletí režiséra Olivera Frljiće
Druhý ročník mezinárodního setkání divadel střední Evropy Palm Off Fest proběhne od 20. do 31. října 2017. Letos bude hledat odpovědi na palčivé otázky současnosti – jak se daří demokracii v postkomunistických zemích? Jaké je současné postavení zemí Visegrádu v rámci EU?
Festival, který organizuje Divadlo pod Palmovkou, bude hostit po dvou inscenacích z Polska a Slovenska, jednu inscenaci z Maďarska a představí také dvě domácí inscenace. Krom divadelních představení Palm Off Fest opět nabízí bohatý doprovodný program, na který se můžete přijít podívat do Libeňské synagogy a který vznikl ve spolupráci s mezinárodním projektem KineDok.
Jednou z hlavních událostí letošního programu je hostování inscenace Prokletí slavného režiséra Olivera Frljiće z varšavského Teatru Powszechného, která v katolickém Polsku způsobila rozruch na kulturní a politické scéně. Známý a oceňovaný chorvatský režisér a dramatik využívá klasického textu polského modernisty Stanisława Wyspiańského k vytvoření vrstevnatého divadelního eseje, v němž zkoumá nejen vztah polské společnosti ke katolické církvi, ale klade si také otázku po smyslu a účelnosti kritického a politického divadla v dnešním světě. „Frljićovo Prokletí vyvolalo v Polsku živou diskusi, která bohužel skončila několikadenním obléháním zmíněného divadla skupinami neofašistů a náboženských fundamentalistů. Přitom tato inscenace není žádnou lacinou provokací. To mohou tvrdit pouze ti z protestujících, kteří inscenaci neviděli. Frljić své dílo komponuje spíše jako promyšlený divadelní esej, v němž řeší otázku moci a jejího zneužívání – a to bez ohledu na to, zda tak činí katolická církev nebo samotné, často rádoby politické divadlo,“ dodává ředitel festivalu a Divadla pod Palmovkou Michal Lang. Prokletí bude poprvé v Praze uvedeno 22. října a po představení bude následovat otevřená debata s tvůrci, které se zúčastní i sám režisér.
Divadelní eseje, debaty i filmy
Festival ovšem zahájí už 20. října domácí inscenace Nora v režii Jana Nebeského, která posbírala pozitivní ohlasy napříč odbornou veřejností nejen díky jedinečnému režisérskému pojetí, ale i díky hereckému výkonu Terezy Dočkalové. Festival dále přiveze inscenace Anna Franková Nového divadla z Nitry v režii Šimona Spišáka, Nejsme barbaři! z budapešťského Katona József Színház, Tenkrát v Bratislavě Slovenského komorního divadla z Martina a Divadelník z lodžského Teatru Stefana Jaracza v režii Agnieszky Olsten. Za českou stranu program doplní domácí inscenace Jak sbalit ženu 2.0 a z brněnského divadla Husa na provázku přijede Dynastie v režii Michala Dočekala.
V rámci doprovodného program nabídne Palm Off Fest po představeních mimo jiné debaty s tvůrci a osobnostmi české společenské scény. Hlavní linii doprovodného programu bude tvořit přehlídka nejlepších dokumentárních filmů ze zemí střední Evropy. Přehlídku pro festival připravil Institut dokumentárního filmu se svým projektem KineDok, který dostává autorský dokument do povědomí širší veřejnosti formou projekcí na netradičních místech. Během festivalu se projekce budou konat v prostorách Synagogy na Palmovce a ukončí je nedělní odpolední workshop bollywoodského tance pro rodiny s dětmi. Během víkendu 21. a 22. října uvidí diváci dokumenty z Maďarska, České republiky a Polska. º
autor: Alexandra Třešňová