Pamflet na lidskou omezenost, touhu po moci a ne/podléhání manipulacím establishmentu uvádí pod názvem Jak se Husákovi zdálo, že je Věra Čáslavská brněnské divadlo Komediograf. Autor hry Luboš Balák je etablovaný český scénárista a dramatik, který si na popularitu nepotrpí, i když je jedním z nejtalentovanějších divadelníků v zemi.

Vypadá to jako skeč, který servíruje jednoduchou myšlenku – stručně a jasně. Následně začíná divák rozumět tomu, že se stal svědkem geniálně rozehrané parodie. Sama Věra Čáslavská chtěla hru po přečtení nejprve zakázat s tím, že to nebude vtipné. Následně si inscenaci zamilovala, podílela se na nastudování a navštívila ji jako divačka hned několikrát.

„Tleskají všichni, hodně a stejně.“
Balák nepíše černobíle. Pracuje s několika rozměry a širokým kontextem. Díky jeho talentu a schopnosti vystihnout souvislosti sledujeme mimořádně promyšlenou grotesku, která nakládá perly ironie s každou další větou. Výsostné divadlo, které nelze poslouchat jen jako slovo, ale vyžaduje významovost vnímat všemi smysly. Stěžovat si zde na hospodský humor by bylo podobné jako vyčítat lidovost Haškovi nebo Hrabalovi. Hra nepostrádá podivuhodnou originální absurditu, kterou dokáže vynalézavým způsobem dvě hodiny gradovat Tomáš Matonoha v roli prezidenta Husáka. Právě po jeho výkonu se chce nevyhnutelně zvolat „Bravo!“ Věra Čáslavská jako Husákovo svědomí je jednou z prvních výraznějších rolí Vladimíra Polívky na divadle.

Hospodský kabaret Komediograf
Luboš Balák nesnáší populismus. Rozhovory nevyhledává, sebe neprezentuje. Nebýt jeho žena schopná manažerka, těžko by každoročně napsané texty ožívaly také na jevišti. Odešel na volnou nohu, o dotace se nezajímá. Takovým postojem se chrání přeměny v další uměleckou kuriozitu, jakou se díky sebeprezentačnímu úsilí na sociálních sítích vyprofilovali mnozí jeho kolegové. Balákův spiklenecký výraz v tváři dává tušit permanentní vnitřní tvorbu. Nenápadný tvůrce bryskních hlášek tvoří neúnavně vysoce kvalitní texty. Díky tomu, že je i sám režíruje, dochází k autentickému přenosu mezi textem, scénou a diváky. Svoji tvorbu nazývá „smíchovou katarzí“ a říká, že nedokáže psát jinak: „Zkoušel jsem psát i pár vážných věcí, ale vždycky z toho vznikl blábol.“ Stejně tak tvrdí, že se snažil nebýt divadelníkem, ale zkrátka to nevyšlo.

Literární fanatik, kovaný mistr recese a politické satiry má za sebou deset sezón ve vedení uměleckých scén – nejprve v divadle Husa na provázku a následně v HaDivadle. Bylo jen otázkou času, kdy založí vlastní divadlo. Divadlo Komediograf nemá vlastní scénu, spolupracuje nejčastěji s Divadlem Bolka Polívky, občas má některé město štěstí na hostování jejich zájezdového představení. Jejich následující inscenace se bude věnovat Martě Gottwaldové. ∞


Jak se Husákovi zdálo, že je Věra Čáslavská
Městské kino (Náměstí 1, Mikulov)
premiéra 7. 4. 2014 • nejbližší repríza 29. 9. 19:00