Premiéra dvou autorských her je výsledkem tříměsíčního kurzu Divadla Fórum, který probíhal v divadle Řetízek na DAMU od konce října 2012. Lektorka a zároveň studentka KVD DAMU Martina Čurdová se s metodou Divadla Utlačovaných seznámila na zahraničních stážích ve Španělsku a Brazílii. Po svém návratu se snaží tuto interaktivní formu divadla přiblížit českému publiku. V jakém smyslu je divadlo interaktivní a kdo jsou oni utlačování, můžete zjistit ve středu 20. února 2013 ve Studiu Truhlárna na pražském Žižkově.

Vychází se ze skutečných příběhů, v nichž hlavní hrdinové neúspěšně řeší důležitý osobní konflikt. Proto si zvou na pódium diváky, aby jim pomohli najít řešení a vyústění příběhu, užili si trochu legrace a zahráli si divadlo, protože: Všichni mohou hrát divadlo, dokonce i samotní herci! (Augusto Boal)

Představení a cíle Divadla Fórum
Poté, co herci odehrají svůj part, se Joker, prostředník mezi nimi a publikem, obrátí na diváky s výzvou, aby zasáhli do děje a snažili se najít nové východisko problému. Ten z diváků, který má nápad, vstoupí do hry, vymění herce v roli utlačovaného a improvizuje svůj návrh. Následuje diskuze. Každý má příležitost se zapojit.

Cílem není vyhrát ani dospět k jednotnému výsledku. Smyslem je vyzkoušet si, jak čelit útlaku či konfliktu v rámci divadelní fikce a aplikovat tyto znalosti a zkušenosti v reálném životě. Forma divadla, založená brazilským režisérem a divadelním pedagogem Augusto Boalem v sedmdesátých letech 20. století, čerpá z toho, že každý člověk ve svém jednání používá divadelní jazyk. Proto každý může hrát divadlo poskytující možnost kreativně se vyjádřit a měnit svoji životní situaci.

Jestli se chcete o Divadle Fórum dozvědět více, od 27. února do 15. května 2013 bude v Divadle Řetízek na DAMU probíhat nový kurz. Pro účast není nutná žádná předchozí herecká zkušenost.

út 19. 2. 19:30 (veřejná generálka)
Divadlo Řetízek, budova DAMU
Karlova 26, Praha 1

st 20. 2. 19:30 (premiéra)
Studio Truhlárna
Rokycanova 33, Praha 3