Co se stane, když se potká Slovák, Žid, Švéd, Fin a Belgičan? Vznikne vtip s nádechem tragédie aneb představení „Collective Loss of Memory“ tanečního souboru DOT504 – sugestivní studie násilí jako nedílné součásti lidské nátury.

Umělecký tandem choreografů Jozefa Fručka a Lindy Kapetaney vytvořil projekt, který se pohybuje na pomezí performance, fyzického divadla, kontaktní improvizace a cirkusové bravury. Jednoduchá scéna bez dekorací, nevtíravé světlo. Mluvené slovo (v angličtině) a nenucené džouky odlehčují avizované téma. Bezprostřední projev tanečníků bourá pevné hranice mezi diváky a účinkujícími.

Oproti tomu hudební podklad se cyklí a stupňuje, místy eskaluje až na hranici fyzické únosnosti. Mohutné basové smyčky drásají nervy a zakousávají se do žeber. O to snadněji pak člověkem prostupuje skoro tělesná únava z neskutečné intenzity tance. Ležérní povídaní s publikem střídají pasáže tak bujaré, že by se skoro nabízelo přejmenovat představení na Collective Loss of Mind.

Vzniká tak znepokojivá disonance – na jedné straně rozum vnímá lehké, abstraktní a umělecké dění, na straně druhé smysly zcela zjevně trpí přítomností něčeho temného. Rozsekne to až zakončení, kdy do umění nemilosrdné vkročí realita.

Příběh odvěké lidské záliby v zabíjení je podán působivě, ale nepřímočaře. I tak ale zůstane člověk sedět jako hrdina Mechanického pomeranče – s doširoka otevřenýma očima. ∞


DOT504: Collective Loss of Memory
PONEC – divadlo pro tanec (Husitská 24A, Praha 3)
premiéra 17. 10. • repríza 21. 11. 20:00

koncept a choreografie Jozef Fruček & Linda Kapetanea (SK/GR) • účinkují Nathan Jardin (B), Joona Kaakinen (FI/JP), Knut Vikström Precht (SW), Dano Raček (SK), Tom Weksler (IL) • hudba Vassilis Mantzoukis • scéna Jozef Fruček • světelný design David Prokopič • kostýmy Lenka Kovaříková