Od narození nevidomý dospívající kluk hledající svou sexualitu. Skvělý scénář, kamera, hudba i herecké výkony. Kandidát na Oscara v kategorii cizojazyčných snímků. Zahajovací film letošních Mezipater. To je povedené brazilské drama V jeho očích.

Leonardo není zcela běžný patnáctiletý puberťák, ale rád by tak byl okolím brán. Jeho hendikepem je tma, která jej neustále obklopuje, on totiž nevidí. Takřka všechen volný čas tráví se svou nejlepší kamarádkou Giovanou. Aspoň do doby, dokud do třídy nevstoupí jejich nový spolužák Gabriel. V ten moment se mění všechno, Leo se musí vyrovnat nejen se žárlivostí Gi, ale také s láskou, která ho zasáhne úplně poprvé.

Leonardův příběh jste mohli kinematograficky zpracovaný vidět již před čtyřmi lety. Tehdy mu autor však poskytnul pouze sedmnáctiminutový prostor. Režisér (zároveň také producent a autor scénáře) Daniel Ribeiro si naštěstí uvědomil, že příběh má potenciál celovečerňáku a krátkometrážní film rozpracoval.

Jihoamerické drama získalo v únoru cenu Teddy Award, ocenění pro nejlepší film festivalu Berlinale s LGBT tematikou. To je jeden z důvodů, proč se právě tento snímek stane letošním zahajovacím filmem 15. ročníku queer filmového festivalu Mezipatra, kde proběhne jeho česká premiéra. Navíc pokud si chcete osobně zkusit, jaké je to být slepým návštěvníkem kinosálu, budete mít možnost. Film bude totiž uveden i pro zrakově postižené, doplněný o speciální audiokomentář. Vidoucí návštěvníci si budou moci na zvláštní projekci zapůjčit šátek a tento zážitek si vyzkoušet na vlastní kůži.

V jednoduchosti je síla
V jeho očích není žádný slaďák, jak by se mohlo nabízet, ale spíše realisticky zobrazené drama o životě, hledání se a vyrovnání se s problémy, kterých je v období dospívání víc než dost. U Leonarda to platí dvojnásob, vlastně trojnásob. A tak se nabízí otázka, jak moc je vlastně láska slepá? Jak pozná nevidoucí kluk, že se mu líbí kluci?

Na položené otázky se snaží Ribeiro velice půvabně a nenásilně najít odpovědi. V tom tkví síla filmu – v přirozenosti a jednoduchosti. Nesnaží se šokovat, moralizovat či snad spasit svět. Navíc je tak mile sugestivní, že není problém se vcítit do zraněné Gi, zmateného Lea či nerozhodného Gabriela. Všichni přirostou k srdci rovným dílem. Volba na herce padla stejná jako v roce 2010 při prvním zpracování námětu. Režisér identickým výběrem neudělal krok vedle, byť to byla první herecká zkušenost těchto mladých lidí (Ghilherme Lobo, Fabio Audi, Tess Amorim). Právě zmíněná trojice napomáhá autenticitě svou bezelstností před kamerou.

Když se daří, tak se daří
Pochvalu si zasluhuje i hudební podklad. Interpreti jako The National, David Bowie či brazilský indie zpěvák Cicero jsou pro takové drama ideální. Skvělou volbou byli i Belle & Sebastian, při jejichž skladbě There’s Too Much Love se snaží Gabriel Leovi ukázat, že hudba není jen Tchaikovsky či Beethoven, které doposud poslouchal.

Ribeirův celovečerní debut se skutečně povedl. Jak se dalo předpovídat, delší stopáž možná ubrala příběhu na intenzitě, ale za prodloužení to rozhodně stálo. Přirozený talent u herců, podmanivá hudba, perfektně doplňující příběhovou linii, poutavý příběh. Mimo jiné Ribeiro nadchne tím, že tento queer film nekončí sebevraždou, rozchodem či vyhozením z domova. Oceňuji také to, že vnímavý režisér pohlížel na nevidomého člověka i z jiného úhlu pohledu než jen v kontextu jeho omezení. Vidět takhle empatický film je skutečně výjimečný zážitek. ∞


V jeho očích (Hoje Eu Quero Voltar Sozinho)
režie Daniel Ribeiro
Brazílie, 2014, 96 min.