Kdo z nás nechodil někdy do školy? A kdo z nás sám nebydlel na koleji nebo alespoň někoho takového nezná? A kdo z nás už na toto téma neviděl nějaký film? Odpověděli jste kladně alespoň na jednu z těchto tří otázek? No právě…

Nepíšu to ráda, ale v českém filmovém archivu přibyl další obyčejný film o obyčejných lidech a jejich obyčejných starostech. Procento lidí, kteří alespoň několik semestrů studovali vysokou školu, v celkové české populaci stále narůstá a možná proto se tvůrci chytli předpokladu, že bude studentské téma populární. Navíc jsou studentská léta obvykle zahalena do růžového oparu sentimentu a vzpomínání, tak proč se na vlně nostalgie nepovozit?

Protože téma samo o sobě není všemocné a klesnout do hlubin nevkusu a klišé je snazší, než by se mohlo zdát. Filmů o studentech už tu navíc byla spousta a k těm dosud nejlepším patří třeba Marečku, podejte mi pero, Obecná škola nebo série o básnících. Prostředí kolejí a vysokoškolských chodeb a zkušeben není nevyčerpatelné a hlášky a vtipy jsou až překvapivě nestárnoucí. Omílat stále dokola osvědčené návody na úspěch u zkoušek (především sexuální působení na opačné pohlaví) nebo všelijaké trapnosti s houbou a tabulí už prostě nestačí. A románek mezi studentem/kou a učitelkou/em je něčím tak starým jako pedagogika sama.

Hledáte-li odpočinkový film na neděli, Kolej asi neurazí. Osobně bych tento snímek zařadila do skupiny „zbytečné“, a to včetně financí vynaložených na jeho realizaci.

Kolej
ČR, 2012, 102 min.
režie Čeněk Tesař