Dokumentární počin Život v koronténě je opětovnou spoluprací režírovacího dua Martina Müllera a Davida Laňky, kterému vdechla duši aktuální celosvětová problematika pandemie COVID-19. Tvůrci nabízí nahlédnout za oponu sofistikovaně vytvářejícího se spektra všedních okamžiků a poodhalují, jak jejich produkce nabírá na obrátkách.

Čeští režiséři Martin Müller a David Laňka tvoří v režii nezvyklou dvojici spolupracující v rámci vlastní společnosti Nø Stress Production. Ta existuje od roku 2017 a zaměřuje se především na tvorbu korporátních spotů, dokumentárních a lifestylových pořádů, videoklipů, ale rovněž krátkých i celovečerních filmů. Souzvuk jejich vzájemné kooperace dal vzniku kupříkladu krátkému filmu Ve skříni či seriálu Jak to lítá na letišti. Nyní našli inspiraci ke svému dalšímu dílu, již zmiňovaného atypického námětu, v nehostinných podmínkách pro filmařskou tvorbu, a snaží se svůj um přenést do kybernetického prostoru, kde je každý z nás izolován, ale současně propojen.


Komponování příběhů
Realizace audiovizuálního projektu Život v koronténě nám poodkrývá ty nejběžnější okamžiky plynoucích dní, a dává tak možnost nahlédnout za zavřené dveře lidských domovů. Současně připouštějí, že inspirací k tvorbě se stal nezávislý film složen z minipříběhů Život v jednom dni v režii Kevina Macdonalda s producentem Ridleym Scottem. Podobně jako tomu bylo u tohoto snímku, se na uskutečnění celovečerního dokumentu má možnost podílet doslova každý, kdo chce sdílet svůj čas z období „korontény“. Režiséři vytvořili webové stránky pro zasílání videí zivotvkorontene.cz a anglickou doménu lifeincorontine.com pro zahraniční rozšíření a větší variaci přijatého obsahu. K již zachyceným záznamům David Laňka dodává: „V tuto chvíli převládají videa zaslaná díky českým stránkám, ale zajímavé je, že přibližně třetinu z nich nám zaslali cizinci, kteří v Česku žijí. Aktivní promo našeho projektu v zahraničí jsme spustili před pár dny a již nyní nám začínají chodit příspěvky. Oslovujeme i konkrétní osoby, které koronavirus nějakým způsobem zasáhl. Nefunguje to totiž tak, že bychom zveřejnili informace o projektu a pak už jen čekali, co nám kdo pošle.“

Martin Müller poté kolegu doplňuje slovy: „Videa, která nám přicházejí, už teď pečlivě archivujeme. Jak podle obsahu nahrávky, tak podle atmosféry, formátu, délky, denní doby… To vše se pak bude při sestavování konceptu dokumentu hodit, protože svým způsobem půjde o sestavování emocionálního puzzle, kdy jednotlivé příspěvky musejí být sestavené tak, aby nebyly jen sledem nahrávek, ale vytvářely příběh výjimečné události, jak jsme na ní ne/byli připraveni a jak jsme se s ní dokázali vypořádat.“

Ukaž mi své já
Tvůrci zároveň vybízejí k tomu, aby lidé zasílali co nejvšednější momenty ze svých životů. Čím obyčejnější okamžiky budou zachyceny, tím pravdivější výsledek vznikne, což je záměrem projektu. Již v této chvíli mají k dispozici pestrou škálu záznamů, kterou Martin Müller přibližuje: „Někdo pošle záznam zdánlivě obyčejné situace, kdy si jen hraje s dětmi. Někdo svou úvahu o tom, jak se změní svět. A někdo vytvoří krátký film s pointou. Já osobně mám rád ten okamžik, kdy právě v době korontény, kdy jsou rodiče doma se svými dětmi a ne v práci, jako obvykle, si hrají s malou holčičkou a ona poprvé řekne mamince: Mámo. A video o tom, jak se jedna paní jde potápět do vany v plné potápěčské zbroji, je zase zábavné. Charakter nahrávek se opravdu velmi liší, což je skvělé, protože právě to bude vytvářet tu pestrou mozaiku toho, jak se každý s touto situací vyrovnává po svém, jak si asociá­lové doma libují, že nemusejí mezi lidi, lidé družní vymýšlejí všechno možné, aby se doma nezbláznili, a rodiče poznávají, že být doma 24 hodin se svými dětmi je krásné i náročné zároveň.“

Hlubší poselství
Tímto dokumentem tak chtějí režiséři vzdát hold všem, kteří se rozhodli s pandemií koronaviru bojovat ani se nevzdávají optimismu a David Laňka význam filmu zakončuje větou: „Ačkoliv se to ještě před měsícem nemuselo zdát pravděpodobné, tak se ukazuje, že lidé jsou stále schopni, i v dnešní individualistické době, držet spolu, pomáhat si, dodávat si optimismu, nebrat život tak zatraceně vážně, protože jen s nadhledem si lze uchovat chladnou hlavu i ve chvíli, kdy pod hrozbou pandemie přicházíte o své svobody a můžete se tak trochu obávat, že ji nemusíte dostat zpátky v takové míře, jakou jsme ji ještě nedávno měli.“

Filmová premiéra kreativního snímku je naplánována na začátek roku 2021 a bude ke zhlédnutí zdarma na internetových platformách.

text: Kateřina Polcová

Život v koronténě
režie Martin Müller a David Laňka
zivotvkorontene.cz
lifeincorontine.com