Co všechno vám na sebe poví slavný režisér během týden trvajícího rozhovoru?

Alfred Hitchcock je nepřehlédnutelnou figurou v historii kinematografie. Jeho filmy diváky znepokojovaly i fascinovaly zároveň, jeho odkaz inspiroval řadu dalších tvůrců. Mimo jiné Françoise Truffauta, který stál u zrodu francouzské nové vlny. Právě tomu se podařilo přimět Hitchcocka k velkému bilančnímu rozhovoru o jeho díle.

Linie zběsilého interview, ne nepodobna horské dráze, protáhla oba režiséry Hitchcockovou tvorbou film po filmu a téměř záběr po záběru. Výsledkem této jízdy byla kniha, která se stala pro zástupy filmových tvůrců i fanoušků posvátným písmem. Padesát let po jejím vydání pak přichází i její filmové zpracování ve stejnojmenném dokumentu „Hitchcock/Truffaut“.

Snímek klade rozhovor do širších souvislostí a umožňuje promluvy tvůrců (z původních zvukových nahrávek) dokreslovat popisovanými filmovými záběry. Avšak nejedná se o pouhou adaptaci do jiného média, kniha slouží spíše jako platforma pro pokračování diskuze o Hitchcockově díle a tvorbě v jeho stínu. Proto v dokumentu figuruje i Martin Scorsese, Wes Anderson nebo David Fischer, kteří dál posouvají úvahy o práci slavného režiséra v čase, ale i co se hloubky týče.

„Herci jsou dobytek!“
Nutno však zmínit, že dokument není určen jen skalním fanouškům Hitchcocka. Naopak, může klidně sloužit jako zasvěcení do jeho tvorby, poskytnout utajované interpretační klíče a zdůraznit, na co má návštěvník Hitchcockova filmového lunaparku „Senzace a napětí“ brát obzvláštní zřetel. Přesto se tak nějak očekává, že divák má shlédnuté notoricky známé „Psycho“ a kdo není milovníkem spoilerů, měl by předem prozkoumat i brilantní „Vertigo“. Ale to stačí. Dokument namísto školometského pitvání nabízí spíše dílčí vhledy na hitchcockovská témata, motivy, techniky, úchylky a fígle.

Kdo je tedy onen kulatý pán v dvouřadém saku? Hitchcock je představen jako bodrý, vtipný a přátelský, jakožto i znepokojivě nadřazený, jako energický tvůrce i vyhořelý stařec. Ale v první řadě jako člověk se svébytným pohledem na svět a s láskou k filmu.

Dokument je svěží, dynamický a bez přebytečné vyumělkovanosti přináší střízlivý řez napříč filmy jednoho tvůrce. Velice zdařilá je pro snímek složená hudba, která skvěle vystihuje napětí i nadhled Hitchcockova světa. Na první pohled překvapí míra prostoru věnovaná vyjádřením současných režisérů, ale ve výsledku se tak formát posouvá a činí přístupnějším. Ostatně pro původní a nezkrácené znění celého rozhovoru si pořád můžete přečíst onu knihu. Ale jak jinak se nechat vtáhnout do tajů filmu nežli právě skrze film? ∞


Hitchcock/Truffaut
režie Kent Jones
USA / Francie, 2015, 80 min.