Režisér Lee Daniels natočil kvalitní nízkorozpočtový film o životě a síle člověka. Precious je příběh šestnáctileté afroameričanky Claireece „Precious“ Jones, která dokáže vstávat znovu a znovu ze dna.

Jednoho dne, když se to stalo poprvé, byla Precious ještě malá holčička. Tatínek ji vzal za ruku, pozorně si ji prohlídnul a povalil ji na postel. Ještě to celkem nechápala. A možná ano, jenom se bála odporovat. Najednou už nebyla ve svém pokoji. V mysli se přenesla do vlastního světa, kde nebyla bolest, jenom radost a zapomnění. Zapomnění, že zažila svůj první pohlavní styk… A tak se Precious stala poprvé matkou.

Teď je v osmém měsíci a čeká druhé dítě se svým otcem. Když se to ve škole provalí, snaživá ředitelka ve snaze pomoct posílá Precious do alternativní školy. Zde potkává charizmatickou učitelku Ms. Rain i nové spolužačky, ze kterých se brzy stanou kamarádky. Pologramotná obézní černoška se konečně začíná začleňovat do společnosti. Konečně se cítí jako člověk a poznává, co je radost.

To však ještě nestačí. Domácí tyranie matky je to, co tíží Precious nejvíc. Šikana, opovrhování, ponižování a násilí… Matka nenávidí svou dceru – tu obézní dívku, která jí vzala muže. Precious je na ni ale finančně odkázaná, nemůže odejít z domu jen tak. Anebo ano?

Přístup a péče, která se Precious v nové škole dostává, ji mění v silnějšího člověka. Těší se na své druhé dítě, vzdělává se, ale hlavně touží být dobrou matkou. Dát svému dítěti všechno. Precious přivede na svět zdravého chlapečka Abdula. Po několika dnech v nemocnici se musí oba vrátit domů. Co tam ale naleznou?

Nový film režiséra Lee Danielse je zahalen množstvím emocí, které pulzují přes kameru, střihem a hlavně výkony herců až k lidem sedícím v kině. Šokující a zdrcující příběh mladé dívky není jenom výpovědí, ale i odrazem skutečného života osmdesátých let v Americe. Film je silným svědectvím sociální tematiky, svědectvím o problémech černošské komunity a začlenění se do společnosti.

Scénář k filmu vychází z románové předlohy Push od autorky Sapphire a je obohacen o množství slangových výrazů a zejména vulgarismů, které tlačí autenticitu příběhu do popředí. Skvělé herecké výkony hlavní hrdinky Gabourey Sidibe a její matky Mo‘Nique zaručily filmu Oscary a uznání kritiků. Ale hlavně dokonale vtáhly diváka do světa mladé Precious.

Černá pokožka, šestnáct let, nadváha, zdrcující dětství s vyhlídkou otřesné budoucnosti – to je Precious, mladá dívka z Harlemu.

Trailer k filmu