Občas se na elektronické scéně zrodí hudební talent, který exploduje jako supernova a záře zasáhne i ty nejširší masy. Na breakové scéně se v dávných dobách povedl výbuch třeba The Prodigy, před pár lety to byl dubstep, který vygeneroval několik hvězd první velikosti jako jsou Rusko nebo Magnetic Men, a v drum & bassu se vylíhli Pendulum. Momentálně mají všichni milovníci kvalitní elektronické muziky v hlavě, v uších, na jazyku i v bocích jedno jméno: Chase & Status.

Dvojka Chase & Status začala s garage music, poté se otrkala s tvrdým drum & bassem a po úspěchu songu In Love s Jennou G si jich všiml Andy C. Díky tomu se stali nesmrtelnými a z jejich alba More Than Alot byla nadšena i komerční rádia. Parketové trháky i melodické a líbivé hitovky plné popových vokálů se rychle zabydlely v setech všech DJů – skladby s přímým tahem na branku i s pocitovou maximálností nás dostaly stejně jako jejich dubstepové lahůdky a zajistily Chase & Status pozici jedněch z nejšikovnějších dancefloor producentů současnosti.

Ale tím to neskončilo. Po debutovém úspěchu se nejdříve zapletli se Snoop Doggem (tento rapper do jejich tracku Eastern Jam hodil pár rýmů) a poté přišla další bomba – Rihanna. „Někdo z našeho managementu úplně náhodou pustil Rihanně pecku Saxon a ona nám zavolala ve 4:00 ráno. Chase zrovna spal v posteli se svojí přítelkyní, a nebýt to Rihanna, asi by to dopadlo hodně zle… Ona jen řekla: »Líbí se mi váš song, miluju tenhle sound a chci ho na svém novém albu.«,“ popisuje Status v rozhovoru pro Knowledge nezapomenutelný moment.

Chase & Status se dali na cestu za úspěchem a slávou, upisují se ke spolupráci s major labelem Mercury Records. Setkat se s nimi na MTV nebo je slyšet v rádiu se tedy stalo samozřejmostí. Dalším logickým krokem v jejich kariéře tak byla produkce živého hraní. „Zpočátku to byl strašný úlet, ve který jsme nevěřili, ale po prvním koncertě jsme si uvědomili, že je to prostě nový level. Chase přepíná mezi akustikou a elektronikou a náš bubeník Andy Gangadeen tomu dodává maximální šťávu – jeho výbavička vypadá jako kosmická loď,“ nadšeně líčí Status.

Dvojice má nyní nové album No More Idols, na němž je zastoupen nejen drum & bass a dubstep, ale i hip hop a další žánry. Hosté jako Plan B, White Lies, Dizzee Rascal nebo Takura dělají z nahrávky záležitost pro masy. V UK top 40 proto album zaujalo v prvním týdnu 2. místo; špatně si nevedl ani singl Blind Faith. Chase & Status svůj úspěch maximálně podporují koncerty. Jejich tourbus zavítá ve středu 6. dubna i do Prahy, užijeme si je v pražském Lucerna Music baru.

autor: Kryštof Benca