Jistotou se stalo, že koncem října poctí Prahu vždy velká oslava. Už po pětadevadesáté se v Chapeau Rouge konala párty k narozeninám klubu.

Je jen málo klubů, které lze navštěvovat se zárukou vydařeného večírku už tak dlouho jako legendární místo v samém centru Prahy, Chapeau Rouge. A je málo klubů, které každý další rok pojímají oslavu svých narozenin ve velkorysém stylu. Klub s tradicí sahající k roku 1919 je momentálně jedním z nejzásadnějších pražských klubů. Za dobu své existence si vytvořil jméno, jež zní každý den jeho třemi patry. Díky výborné poloze klubu končí bujaré večírky, kde se mísí kultury stejně jako hudební žánry, pravidelně nad ránem. A 27. října byl večírek opravdu dlouhý.

Circus Problem, temperamentní hudební těleso s balkánským duchem, vytáhl slavící návštěvníky na ulici, kde strhl k tanci i další kolemjdoucí. Dechy a důraz na lehkou dobu nabíraly na gradaci, vše dovršil příjezd kočáru s koňmi. V tom neseděl nikdo jiný než Rudolf II. I ten se musel přijet podívat, jak se v jednadvacátém století v Praze slaví. Nalákal ho nejspíš sám Xavier Baumaxa, jenž v červeném klobouku předvedl koncert k císařovým narozeninám. Je vidět, že dramaturgie své návštěvníky opravdu zná, protože množství lidí, které se ve chvílích Baumaxovy produkce vešlo ke stagi, ukázalo, že Chapeau je opravdu nafukovací. Fanoušci si prozpěvovali Pažitku a další songy a Baumaxovi s Jazz Sextetem jen potvrdili jeho slunné místo na české scéně. Drinky se míchaly a ještě rychleji pily, barmani si za večer pauzu opravdu neužili. Klubem procházely nejrůznější bytosti z minulého století a dávaly jasně najevo, že tady se slaví.

I v dalších dvou patrech nepřišli návštěvníci zkrátka a mohli si užít třeba rezidentní stálice ze Sunshine – Kaye a Tuzexe a jejich Bounce! Bounce! párty, která nezná hranic… a v Chapeau pravidelně. Narušením nudného života a smrští beatů vzdoru, chaosu, noisu, krve i potu na vlnách electra, dubstepu, metalu i punku byl narozeninový evil set, jenž posunul hranice běžného večírku k tomu nezapomenutelnému. Kdybych se mohla alespoň na jeden večer naklonovat, udělala bych to asi právě na ten strávený v Chapeau. Všechno se prostě stihnout nedalo, a tak mi unikli třeba electrohouseoví Them Darned Teenagers. Zato mi prožitek vynahradil londýnský mág DJ Colin Dale, který se prostě nedal promeškat. Už jen z toho důvodu, že se za svou dvacetiletou kariéru stal jedním z nejznámějších londýnských DJs a tamní scéna je v electro hudbě hodně daleko. I tenhle výčet jmen není definitivní, ale nejintenzivnější zážitky přišly právě díky nim. Opomenout DJs BASS DROP, ABAB nebo JAKOBEEN bych ale nechtěla. Doufám, že některé z nich si co nejdřív v Chapeau Rouge opět užiju a navrátí mě tak zpátky do atmosféry narozeninového večírku, který se povedl nad moje očekávání. A to tu laťku mám dost vysoko. º


95. narozeniny Chapeau Rouge s hosty Xavier Baumaxa a Jazz Sextet, Colin Dale, Kay & Tvzex, Thomas Tesla, Bass Drop DJs, ABAB, Them Darned Teenagers, Jakobeen, Circus Problem, Zagashi, Subgate a Dan Cooley proběhly 27. října


autor: Alexandra Třešňová