19. dubna se v Praze už poněkolikáté a tentokrát společně ukážou dvě osudové hudební dvojice: Nadja a OVO. Těžko říct, jestli společných rysů je víc nebo míň, kombinace jejich setů ale rozhodně dává smysl a slibuje jednu z událostí tohohle jara.

Původně kanadské, dnes v Berlíně usídlené duo Aidan Baker a Leah Buckareff alias NADJA jsou už na scéně dobře zabydlení, spolu vystupují přibližně od roku 2005, kdy studiového kutila Aidana vytáhla k živému hraní pod hlavičkou Nadja právě Leah. Společně se taky vydali cestou zajímavých rekonstrukcí Aidanovy minulosti, ať už to byl návrat k původně sólovému debutu Touched (2003) v roce 2008, anebo deska coverů When I See The Sun AlwaysShines On Tv (2009), na níž se rozplétání kořenů pohybuje od My Bloody Valentine, přes Swans a Slayer po Cure. Vyprodukovali celou řadu desek, splitů a kolaborací, z nichž je namístě připomenout i loňskou desku právě s OVO The Life & Death of a Wasp, a během let si co se týče hudebního výrazu udržují obdivuhodně konzistentní tvář. Nadja jsou neopakovatelní při práci s atmosférou, tiché ambientní pasáže střídají mohutné hlukové stěny na pomezí metalu a shoegaze, které kontrastují s jejich skromně introvertním projevem na pódiu.

Také OVO se do Čech vracejí už celkem počtvrté. Od posledního koncertu v roce 2008 tenhle vyzývavý pár vydal už druhou desku pro Load Records s názvem Crocevia a dál rozvíjí aktivity na vlastním labelu Bar La Muerte – Stefania Padretti především v sólovém projektu ?aloS, s nímž vydala v roce 2009 desku Ricamatrici (zvuk dělal Giuseppe Ielasi) a loni na podzim desetipalec Yomi – L’OscuraTerra Dei Morti. OVO samotní pak s Nadjou završili plodné období různých vazeb včetně remixové desky z rukou Daniele Brusaschetta (vyšla na BlossomingNoise) a tesně před turné jim vychází vinyl Cor Cordium na Supernatural Cat. Dál se vyhýbají nálepkám noise, metal, doom, punk, i rock’n’roll, a nepřestávají nebýt free, avant nebo impro. V pomalém dávení žánrů stejně jako v pohybu mezi diváky se přitom zastavují a tuhnou v brutálních pózách: romantický sludge, kde místo houslí uslyšíte drhnutí dredů a místo tepu srdce ucítíte v břiše zdvojený tlukot basového bubnu a subwooferu.

Společně s Nadjou jede jarní turné projekt Galena, za nímž se skrývá oaklandský výtvarný umělec a hudebník Billy Sprague. V jeho tvorbě se setkávají sny a psychedelická imaginace s tlumenou estetikou analogových nástrojů a automatů, na kontě má zatím především výstavy, malby, kresby a práci pro různá média: ziny, knižní grafiku, ale také sérii originálně pojatých obalů vinylů a kazet. Na kazetě vydal po pětiletém odmlčení ceněnou nahrávku Grave News ForYou (2010), která krátce po rozebrání vychází znovu na CD a LP (též na Sanity Muffin) a bude společně s čerstvou kolaborací s Nadja pod názvem Konstruktion k sehnání i v pražském Chapeau Rouge.

Chapeau Rouge
Jakubská 2, Praha 1
19. 4. 19:30
vstupenky 200 Kč, rezervace tickets@am180.org
www.am180.org, www.klangundkrach.net