Milovníci živelné tvořivosti a fantaskních hudebních projevů jistě zaznamenali, že do Prahy se chystá norský početný band Jaga Jazzist. Tato kapela, žánrově nestálá, stylově roztržitá, zvukově objemná i melodicky malebná představí 6. března v Akropoli své nové album One-Armed Bandit.

Jaga Jazzist fungují již od roku 1994. Jejich koncert tedy vytrhne z šedé současnosti zanícené pamětníky, nicméně rozsahem svých hudebních fantazií jistě osloví i leckterého neinfikovaného fajnšmekra. Jaga Jazzist se inspirují kdejakým zvukem, výsledná mixáž  je unikátní a – dokonale ladná.

Hudebníků je v kapele tolik, že si lze stěží představit soulad všech jejich nástrojů. A nejen nástrojů: za zdroj inspirace považuje kapela stejně tak Charlese Minguse jako Beach Boys či Sonic Youth (obšírný seznam všech múz najdete na webových stránkách kapely). Jejich pódiová (i studiová) spolupráce vykazuje jak asketickou umírněnost a  krotkou souhru, tak nepotlačitelný výbuch emocí a ruchů. Večerníčková znělka koketuje tu s noisovými frekvencemi, jinde s přímo ambientním pozadím. Nikdy však na úkor harmonie. Většinou v podobě úžasného vytržení.

Za veškerými melodiemi se skrývá zvláštní, (do)jímavý smutek, emoce hluboká a vlastně příjemná. Právě ta způsobuje, že kapele lze uvěřit. Posluchač je oním vytržením na koncertě povýšený na spoluhráče a partnera, celým tělem vstřebává vzrušující příběhy, které norští mistři zvuku převádějí v akustickou matérii. A stejně jako v životě neprocházíme jen okamžiky klidu a potýkáme se s bouřemi, útlumy a pády, hudba Jaga Jazzist ilustruje rozličnost životních poloh, přičemž z každé z nich dokáže vyždímat emoce jdoucí na dřeň.

Specifická poetika tohoto norského uskupení způsobila, že experimentální band složený
z elektrických kytar, basy, dechů, kláves a elektronických hraček se stal hvězdou na mezinárodním hudebním poli. Kaleidoskopická směs elektroniky, jazzu, rocku, popu, subtilních melodií a tvůrčího nadšení může strhnout i vás – stavte se počátkem března v Paláci Akropolis!

Palác Akropolis
Kubelíkova 1548/27, Praha 3
so 6. 3. 2010 19:30
590 / 690 / 750 Kč