Kytarista John Scofield 12. listopadu předvedl Praze své nové CD ÜberjamDeux na koncertě v Divadle Archa, který pořádal hudební klub Jazz Dock. Bez pochyby se jednalo o jeden z nejlepších jazzových koncertů letošního roku. Scofield zametl se všemi, kteří by si troufli tvrdit, že po třiceti letech ve vrcholném jazzu již nemá čím překvapit.

V doprovodu kapely ve složení Avi Bortnick (kytara, elektronika), Andy Hess (baskytara) a Louis Cato (bicí) přehrál nejenom skladby z aktuálního alba, ale i z více než 10 let starých alb Überjam a Up All Night, které stály na počátku projektu Überjam. Žánrově zařadit Überjam není lehké. Ve zkratce jde o jazz fusion, který kromě rocku a funku obsahuje i prvky elektronické, taneční a orientální hudby.


Jedenašedesátiletý Scofield se svými o mnoho mladšími spoluhráči předvedli na pódiu hudební smršť. Samplované zvuky stylově se nesoucí od dubu po drum’n'bass budily v hráčích inspiraci pro improvizaci stejně vydatně jako v hledišti nadšení. Scofield s mistrovskou lehkostí ukázal, proč je považován za jednoho z nejlepších kytaristů na světě. Frázemi jemu tak vlastními nádherně proplouval harmonií a svými sóly uváděl v úžas i své spoluhráče. Dalším vrcholem večera pro mne byla skvěle vygradovaná bubenická sóla Louise Cata, který do Bortnickem servírovaných samplů neskutečným stylem lámal beaty jako sirky. V pozadí však nezůstali ani zbývající členové kapely a každému posluchači bylo jasné, že má co do činění se světovou muzikantskou špičkou.

Jednalo se o neobyčejně zdařilý koncert s žánrovým přesahem, který by zaujal nejen zarputilé fanoušky jazzu, ale i všechny příznivce kvalitní moderní hudby. Nezbývá než doufat, že podobných hudebních svátků nás v následujícím roce bude čekat co nejvíce.

John Scofield: Return of Überjam proběhlo 12. 11. v Divadle Archa


autor: Adam Dobiáš