Budu vám vyprávět pohádku o párty s psychedelickou muzikou a panenskou přírodou. Kdo nevěří, ať si nechá vše vyprávět od očitých svědků, nebo ať tam běží, ale zase až za rok.

Kouzelný palouček
Za devatero horami, po dvou a půl hodinové cestě autem z matičky Prahy se mezi hustými lesy na samém česko-polském pohraničí rozprostírá palouček a na paloučku kemp. Vstřícně působící kruh chatek vybízí k ubytování, okolní planiny ke stanování a dvě přilehlé budovy skýtají možnosti uspokojení hygienických i stravovacích potřeb. Království to není, ale pro pážata bez šlechtického původu je zázemí dostačující.

Nedaleko chatek si několik kamarádů skřítků dává práci se stavbou a dekorací stanu pro jejich veličenstva DJe a jejich nadšené (p)oddané tanečníky. Pracanti zapustí do země dřevěné vzpěry a kolíky, rozprostřou plachty malované cizokrajnými motivy, napnou roztodivný prostříhávaný elastan a propletou různobarevné bavlnky. Nakonec rozmístí nepopsatelné objekty abstraktních tvarů, barevné, ručně malované houbičky, miminko s jelení lebkou a plyšového medvídka. Zažehnou plamen UV zářivek a pozvou všechny netrpělivé „psýčkaře“ do země zaslíbené.

Šlapeme trávu
V pátek večer se za humny začne smrákat a z nádvoří hlavního stanu se rozduní čtyřdobý diktát prvního vládce tmy. Rytmus nekompromisně ovládá pohyby tanečníků, kterých stále přibývá. Je tu i druhá, menší taneční scéna, kde rozveselení lidé v rytmu dunění škorněmi ušlapávají vysokou trávu před bednami. Přímo uprostřed prostranství mezi chatkami stojí exotické indiánské týpí, kde se na zemi válejí unavení lidé na kouzelných kobercích a podřimují. Nad hlavami se jim proplétají barevné UV dekorace a zní chill-outová uklidňující hudba. Oči z té nádhery až přecházejí a proslýchá se, že tkané koberce snad kdysi patřily samotnému Aladinovi. Třeba někoho napadne vyzkoušet, zda ještě dokážou létat…

Průběh večera a noci by vypravěč mohl shrnout do kapitol popíjení, pokuřování, tancování, veselení. V hlavním stanu stál vedle DJe i sám mocipán VJ a na velkém plátně se pod jeho velením promítala prapodivná videa, nebo se prováděly čáry s kouzelnými olejíčky. Na skleněnou misku nalil vizuální mág vrstvu olejů a barev a celou tu směsici umístil na podsvícený projektor. Mumlal si nesrozumitelná zaříkávadla pod vousy a misku roztočil. Nastartoval koloběh mizení a opětovného zrození oblých tvarů. Vzájemné pronikání barevných bublin podněcovalo tanečníky v jejich neustálém pohybu. Jemně tkané plátno bylo prosvěcované projektorem zezadu, takže mnozí dobrovolníci pro ostatní přihlížející předváděli v paprscích světelného zdroje efektní stínohru. Kejklíři!

O klíštěti
Dunění neustává ani přes den. Intenzitou připomíná šikování armád dvou znepřátelených velmocí. Tanečníci odpočívají, grilují dovezené zásoby, věnují se výtvarným aktivitám, házejí si frisbee, tlachají, hrají si se svými nebo cizími ratolestmi anebo jdou na procházku do okolních luhů a hájů. Velkou atrakcí je nedaleký Adršpach, kam mnozí alespoň na chvíli utekli – do ticha skal a průzračných vod. Po zdejších písčitých pěšinách je radno našlapovat opatrně, neúměrně hlučné počínání totiž ruší domorodé víly, vodníky a bludičky. Jejich hněv je věhlasný a rozhodně nestojí za to si s ním lehkomyslně zahrávat.

Jako má každý zlatý střevíček i svou špinavou podrážku, i zdejší panenská příroda má svou odvrácenou stranu. Tu představují černá mračna klíšťat, která sedí na každém druhém stéblu trávy a číhají na svého nebohého lidského hostitele. Malou pihou na krásném obličeji víkendové sešlosti pak pro mnohé byla sobotní noční bouře. Ale veškerou techniku hbití drábové včas poklidili nebo přikryli a ráno už zase rozesmátí flamendři jen vylévali z tenisek litry vody.

Dopolední slunce vše vysušilo a prohřálo. Trůn za mixážním pultem sice nehostil žádná světoznámá jména, ale program byl dostatečně pestrý, aby se trefil do vkusu každého kočovníka. Vstup zdarma, cena ubytování lidová a většina účastníků se už zná. Každá voda nakonec doteče do moře, a tak i my už musíme zase domů, zkontrolovat, jak nám to sluší na fotkách, a těšit se na příští rok. Takzvané free psytrance party v Adršpachu je konec a kravám na okolních polích zazvonil zvonec.