Ping pong, deset druhů chůze ve sněhu, pět druhů chůze po trávě, vrzání dveří, křik, indiánské motivy, Tichý a Atlantský oceán. To jsou jen některé zvuky, které zaznamenali Dva na své cestě napříč Amerikou a použili je na třetím řadovém albu s názvem Nipomo.

Česká kapela, úspěšnější v zahraničí než doma, se na přelomu března a dubna vrátila do Prahy, aby zde pokřtila nejnovější počin.

Desku Nipomo Dva pojmenovali po městečku, které míjeli na své trase Los Angeles – Big Sur – San Francisco – Texas. A jelikož jde zjednodušeně řečeno o veselé letní album, „zchladili“ ho alespoň podtitulem: „Hœw te survik Winter“ (Jak přežít zimu). Křest se konal 1. dubna v pražské MeetFactory. Společně s nimi na koncertě vystoupila i kapela Monikino Kino (duo Petra Marka z Midi Lidi a Moniky Midriakové), jež Dva doprovázela taky na dubnovém turné po českých a slovenských městech.

Mimo všechny škatulky
Slovní popis hudby, jíž jsou manželé Jan a Bára Kratochvílovi představitelé, může vypadat poněkud zmateně. Jedná se o mix elektroniky, improvizace, tanga, kabaretu, freak folku, rozličných strunných a dechových hudebních nástrojů, podivných zvuků, terénních nahrávek, beatboxu a zpěvu. Posluchači, který je zvyklý na jisté akordové postupy, objevující se u písní pop music, může dělat poslech alternativy Dvou veliký problém. Svou muzikou si ale získali mnoho fanoušků z celého světa, dostali cenu za nejlepší soundtrack k počítačové hře a nominaci na UK Music & Sound Awards za skladbu Mulatu od Jaromíra Plachého z Amanita Design.

Ve svém projevu jsou Dva ojedinělí také tím, že používají vymyšlený jazyk, který je směsicí angličtiny, afrikánštiny a „severštiny“. Na svých živých vystoupeních hrají na řadu nástrojů od saxofonu a klarinetu přes megafon až po banjo nebo kytaru. A i když je složení skupiny komorní, při používání smyček zní On a Ona jako koncert několikačlenné kapely.

Dva na druhý poslech
Hudba Dvou, stejně jako jejich nová deska, není určena pro nejširší publikum ani komerční rádia. I když se vám album po prvním poslechu nemusí líbit, dejte mu šanci a pusťte si ho znovu. Zaposlouchejte se a vnímejte rytmus, melodii nebo jen nástroje, které jsou vám příjemné. Nechejte na sebe působit okouzlující atmosféru a pozitivní energii, jež k vám prostřednictvím neobvyklých skladeb přichází. Ovšem výjimkou je píseň Mulatu o nezaměstnanosti a nutkání to vzdát, inspirovaná etiopským jazzmanem Mulatu Astatkem. Při sledování jejího videoklipu hořkne úsměv na rtech. A jak říká sám autor klipu, je o „štěstí, kterým se jednou zalkneme“. ∞


Dva – Nipomo
Label Home Table / Indies Scope Records
datum vydání 25. 2. 2014
celkový čas 37:03
žánr alternative / electronic
skladby 1. Nipomo, 2. Mulatu, 3. No Survi, 4. Surfi, 5. Nunki, 6. Zoppe, 7. Meteor, 8. Vampira, 9. Durango, 10. Javorníček, 11. Vespering