Místo do ringu postaví dva soupeře před dav přiopilých diváků, místo rukavic jim do rukou vrazí štětce a fixy a místo krve teče černá barva. Neobvyklé umělecké klání, které ze světových bojišť dorazilo i k nám, představuje v rozhovoru organizátor Viktor Čistič.


CÍL: MEGASVĚTOVÝ HERO
Jak vznikly souboje Secret Wars?
Před šesti lety je v Londýně vymyslel kreslíř Terry Guy jako odkaz na Marvelovy komiksy, kde proti sobě bojovali ti největší hrdinové v tajných válkách. Jedná se tedy o souboj ilustrátorů. Jde o živé umění, live art battle. Distancuje se od graffiti a soustředí se na lidi, kteří kreslí a malují. V dnešní době už jsou SW rozšířeny zhruba do třiceti zemí světa, nejnovějším přírůstkem jsou SW Trinidad. V České republice se SW rozběhly před třemi měsíci jako individuální souboj, tedy nikoli skupinový, jinde totiž proti sobě bojují kolektivy reprezentující daná města. Já našel SW v Austrálii už jako individuální souboj, protože na té ploše se samotný umělec aspoň pořádně namaká. (smích)

Jaká jsou pravidla?
Stanovený čas 90 minut, smí se používat pouze černá barva na bílém pozadí (v našem případě je to plátno), a to jak fixy, tak štětce. Plátno je v prvním kole velké 2 × 2 metry a v dalších kolech už má standardní velikost 2,5 × 3,5 metru, která se používá i v mezinárodních kláních. Chtěl jsem, aby si v prvním souboji umělci vyzkoušeli, jak velký problém jim může malba na takovou plochu dělat. Ti, kteří se probojují dál, to budou mít zase o něco těžší. Bude to pro ně další výzva, aby to nebylo fádní. Souboj sledují dva porotci a publikum. Oba porotci i publikum mají samostatný hlas – o postupu tedy rozhodují celkem tři rovnocenné hlasy. Mínění publika se měří decibelometrem. Čím hlasitější uznání, tím větší šance na postup.

Jaká cena čeká na vítěze?
Vítězové jednotlivých kol získají tenisky od Nike, které si na internetu sami navrhnou. V rámci České republiky „stačí“ vyhrát čtyřikrát a postup do evropského finále je jistý. Výherci jednotlivých regionů by pak měli postoupit do světového finále, kde se utká vítěz Evropy s vítězem Ameriky, Austrálie atd. Z toho pak vzejde absolutní, gigantický SW Hero. (smích)

Jak probíhá výběr soutěžících?
Je nutné říct, že výběr už proběhl. Jsem ale i nadále otevřený dalším zájemcům. Do soutěže se mohl přihlásit v podstatě kdokoliv. Nábor probíhal formou kampaně na stránkách SW (www.secretwars.cz). Bylo nutné zaslat ukázky vlastní tvorby, z nichž jsme pak vybrali nejlepší kandidáty. Z celkového počtu skoro stovky lidí jsme jich vybrali šestnáct.

Základním kritériem byla pestrost. Nechtěl jsem, aby to bylo všechno jenom karikatura, komiks nebo graffiti. Každý soutěžící je jiný, má vlastní styl a rukopis. Zároveň každý reprezentuje určitý obecnější směr, kterým se vydal.


NATVRDO A ČERNOBÍLE
Představme soutěžící nejbližšího kola, které proběhlo 21. 7.
Poprvé bude v Čechách bojovat holka proti klukovi. Původně jsem si myslel, že nechám bojovat dvě holky. Odpovídá tomu i aktuální plakát. Ale pak jsem si řekl, že se těch holek přihlásilo tak málo, že nechci hned o jednu přijít. Nevím, co je víc společensky vyrovnané: jestli brát ženy naprosto rovnocenně a nijak je nešetřit, anebo je brát jako sobě rovnocenné a stavět je tedy jen proti dalším ženám, čímž z nich ale dělám nerovnocenné vůči ostatním. Na základě toho jsem si vybral holku proti klukovi. V porotě tím pádem také zasedne jedna holka a jeden kluk.

Pro tenhle souboj se představí slečna Oipooik. Hrozně se mi ty její věci líbí. Připomínají mi takovou romantickou karikaturu. Ale neznám ji, v životě jsem ji neviděl. Bojovat bude proti Kubovi zKraje. To je taky zajímavý charakter. Jeho věci jsou víc šrafované. Jde o kresbu, která využívá tmavších a bledších ploch hustějším šrafováním. Nazval bych ho kresličem portrétů. Ale těžko říct, možná je to architekt. Jeho jsem taky nikdy neviděl. Myslím, že ta nestrannost je jasná. Z 99 % umělce osobně neznám.

Oba dva účastníci ale malují i kreslí, což může být na SW nevýhodou. Jsou zvyklí využívat i škálu barev. Tady se jede jen černá na bílou, není žádná oprava, nic nelze přemalovat jiným odstínem. Všechno je natvrdo. Neexistují skicy. Když má člověk nápad, přinese si ho v hlavě a ne na papíře. Skicovat si pak samozřejmě může přímo na místě fixou na plátno.

Rozhodně je na co se těšit. Díky jistému rozdílu stylu obou ilustrátorů si určitě každý divák najde to svoje.

Nebojíš se ovlivňování ženskými zbraněmi? Nebude slečna ve výhodě?
Nemyslím si. Já se na to těším. Docela rád takové souboje sleduji – z Malmö proti Berlínu poslali tři Švédky a bylo to vážně zajímavý.

Vyhrály?
Víš, že ani nevím? (smích) Na druhou stranu kluci bývají bojovnější. Myslím si, že některé holky to v sobě mají taky, jenom se v tom potřebují najít. A jestli je tento souboj tím správným prostředkem, to uvidíme. Rozhodně bych byl rád, kdyby takových soubojů bylo víc a kdyby se hlásilo víc holek. Nevím, v čem to vázne…


PITKA S PROGRAMEM
Čím jsou SW lákavé pro diváky?
U každého souboje je speciální hudební host. Tentokrát to bude Malalata Soundsystem – DJové, kteří hrají world music. Součástí budou jako obvykle i Secret Wars Djs, většinou s námi hraje DJ Hlavolam a další lidi, kterým dáváme prostor na vlastní prezentaci. Ten devadesátiminutový souboj určitým způsobem pohání i hudba, která se zrychluje a upozorňuje tak na zkracující se čas, který soutěžícím zbývá a který vnímají i diváci.

Pro diváky jsou SW zajímavé právě tím, že se nejedná o klasickou ožíračku v hospodě anebo koncert, kde se tleská po každé písničce. Je to pitka, kde člověk zároveň sleduje, co se mu děje před očima. Každý tipuje výsledek, každý má svého favorita. Lidi spolu komunikují, tančí nebo se jenom dívají. Základem je postavit proti sobě dva umělce tak, aby byl souboj zajímavý i pro diváky.

Jaký styl práce se při SW nejvíce osvědčil?
To je samozřejmě individuální. Někdo je přesvědčen, že to musí být spontánní. Základ vytvoří během 20 až 30 minut, zbytek jen doplní a do hodinky je hotov. Někdo se pečlivě připraví a předem vymyslí vtipnou a zajímavou zbraň, kterou se snaží diváky a porotu zaujmout natolik, aby mu dali svůj hlas. Někdo má takovou techniku, že to za těch 90 minut nestíhá, a má co dělat, aby tu plochu zaplnil. To je na každém ze soutěžících. Mají možnost využívat jakýchkoliv zbraní, aby se navzájem zesměšnili a sundali.

Na SW je zajímavé, že se to celé odehrává přímo před očima diváků, což má zpětný efekt i na umělce. Je něco jiného malovat doma v klidu než malovat na čas před čtyřmi stovkami očí. Navíc se soupeři navzájem vidí, sledují, co ten druhý maluje, a můžou tak na sebe okamžitě reagovat. Taky vnímají ten dav a to, co se v místě děje. Soupeři předem znají svá jména, vědí, proti komu bojují a můžou se na sebe vzájemně připravit.


ZÍTRA A VŮBEC
Kdy proběhne další bitva?
Během srpna se jich uskuteční několik. Přesné termíny ještě nejsou dané, protože hledáme nové prostory. Pokaždé pořádáme souboj na novém místě – první byl v Bubenské, pak ve 2. patře a nyní se těšíme do XT3. Tam se mi líbí členění prostoru. Na umělce je dobře vidět a lidi jsou víc nahuštěni, čímž se podpoří atmosféra, kterou během večera vytvářejí. Pro podrobnější informace dalších akcí se určitě vyplatí sledovat Secret Wars na facebooku anebo stránky www.secretwars.cz.

Co je vlastně posláním soutěže?
Jde o objevování nových talentů. Je to komunitní záležitost, která dává lidem šanci prezentovat se doma a potažmo i ve světě. Soutěž funguje už šest let a za tu dobu se mnoho lidí stalo známými a respektovanými umělci právě díky účasti na SW. Mnohdy ani nezáleželo, zda vyhráli. Spíš se jim podařilo najít si své fanoušky, kteří je začali sledovat. Cílem soutěže je zviditelnit ty, kteří si doma jen tak čmárají do šuplíku.

Zároveň se díky soubojům lidi seznamují a navzájem si pomáhají. Možná je to dobrý začátek pro kolektivní díla, možná je to dobrý začátek pro nová přátelství. Rozhodně je dobře, že se něco děje. Je to jeden z nástrojů, jak s výtvarnou komunitou pohnout a jak do dění vnést špetku humoru a špetku bojovnosti. Ale v zásadě je to jen legrace. Když nejde o život, jde přece o …

Před Secret Wars Česko 21. 7. v XT3, Oipooik vs. Kuba zKraje
Stejně jako na sebe před vstupem do ringu dělají ramena boxeři, pošťouchli jsme i my oba účastníky souboje Secret Wars, aby si vzájemně něco hezkého vzkázali.

Těšíš se na souboj?
Kuba zKraje: Jojo, lepší se těšit než se bát. Černobílý duel, myslím, nebolí a tlak zvědavých očí snad zmírní dobrá muzika.
Slečna Oipooik: No jasně, že se těším! Jinak bych se přece nehlásila.

Vyluštění tajenky pro všechny zvídavé křížovkáře: souboj skončil vítězstvím slečny Oipooik!