Jsou události, které se musí oslavit. A na kterých nesmíte chybět. Když jsou to narozeniny, kde zahrají jedny z nejlepších českých hudebních projektů, pak litujete, že se nemůžete naklonovat a prožít je paralelně dvakrát.

Polovina ledna je nejlepším časem pro velký večírek. Novoroční oslavy a následný odpočinek jsou už minulostí a ti hudbychtiví mezi námi si už zase žádají dobrou akci. Důvod k oslavě vám nebudu dlouho zatajovat – Artikl křtí třetí rok své existence, kdy pro vás přináší každý měsíc na papíře aktuální reflexi kulturní scény. A k oslavě třetího ročníku Artiklu proběhne v pátek 15. 1. v Roxy večírek, který rozvibruje vaše tělo frekvencemi a beaty. Hudbu uslyšíte, ale i ucítíte. To je důvod neposlouchat ji doma z YouTube, ale přijít do centra Prahy. I vědci už zjistili, že hudba dokáže vyvolat „kožní orgasmus“. Ten prožijete hned s několika kapelami. Jedna z nich v minulém roce projela velkou šňůru, ale v Praze na pódiu se delší dobu neukázala. Monikino Kino, ve složení Monika Midriaková a Petr Marek, vás vezmou na Prázdniny. Tak se jmenuje jejich debutové album, které vydali v září 2014. Ocitnete se s nimi u jezera nebo ve skalách, u horizontů, výhledů a vhledů do nitra. V elektro-lyrických polohách otevřou témata vlastního světa a jeho příběhů. Petr Marek, který zároveň působí v kapele MIDI LIDI, píše texty a většinu hudby. Monika Midriaková, hudebnice, filmařka a herečka, hraje na klávesy, programuje a zpívá.

Další na scénu vybublá živelná i syrově jemná indie-rocková formace, která sází stromy. Please The Trees, jedna z nejúspěšnějších českých kapel, vydala v září loňského roku svou čtvrtou desku ( /\ r |> [Carp]. Tu natočili Václav Havelka, Míra Syrný a Jan Svačina během čtyřiadvaceti hodin v Detroitu. Co za takovou krátkou dobu ve spolupráci s producentem Chrisem Koltayem vytvořili, prožijete už vy sami. Please The Trees svou pulzující energií vtáhnou do dunivých rytmů, syrových kytar a melodických zpěvových linek v charismatickém a ryzím projevu Václava Havelky.

Elektronickými symfoniemi rozezní prostor mladé brněnské duo Himalayan Dalai Lama. Na scéně působí od září 2014 a stihli už odehrát koncerty na zásadních scénách v Čechách a zahráli i v evropských klubech. V únoru vydávají svou první desku u Gergaz Label, ze které pár skladeb představí už na lednovém večírku Artiklu. Ambientní hudba s fúzemi trapu, hip hopu a trip hopu vtáhne do světa, ve kterém se člověk jen těžko udrží v pevném skupenství. Levitování prostorem ve vesmíru melodických linek a rytmů v čisté esenci bytosti je zážitek, který lze slovy jen těžko zprostředkovat. Prvky indie-popu, živých bicí a basy z produkce Davida Novotného a Kryštofa Matěje vtáhnou do dimenze, ze které se jen těžko padá zpět ke gravitaci Země.

Aby večírek neskončil odletem do jiných sfér, uzemní těla jedna femme fatale české electro scény. MGDLN zajímají současné trendy hlavně tvrdších electro stylů. Takže house, bass a polka vás neminou. A po tomhle line-upu ARTIKL ∞ RELEASE PARTY ROK TŘI už jen doufám, že všichni dojdou domů… ∞


ARTIKL ∞ RELEASE PARTY ROK TŘI (Monikino Kino, Please The Trees, Himalayan Dalai Lama, MGDLN)
Roxy (Dlouhá 33, Praha 1)
pá 15. 1. • 21:00
událost: https://www.facebook.com/events/122424718128371/