Americký rapper Lil Nas X vydal první singl Montero (Call Me by Your Name) ze stejnojmenného alba, které můžeme čekat začátkem léta. Song o touze po jiném muži doplňuje opulentní videoklip plný křesťanské obraznosti. Ze známých výjevů ráje a pekla hudebník vytváří svůj vlastní příběh, který převrací církevní dogmata a otevírá dveře novému způsobu reprezentace mužské homosexuality.


Pod stromem poznání v CGI růžovém edenu svádí Lil Nas X sám sebe. Hraje zároveň roli Adama/Evy i hada, jehož polibek zapříčiní vyhnání z ráje. Při odchodu ještě probleskne krátký záběr na strom poznání. Je na něm citát z Platónova Symposionu, který naznačuje, že tady se podle biblických pravidel hrát nebude. Heterosexuální příběh rajské zahrady je nahrazen starořeckým mýtem o milovnících a miláčcích. Také následující výjev karnevalově přeznačuje známý církevní výjev, mučednickou smrt raných křesťanů v cirku: Soudci, též ztělesnění samotným rapperem, nosí barokní paruky a odsouzeného zabije hozený anální kolík.

Mediální poprask však nezpůsobily citace antické filozofie ani drobný „easter egg“, nýbrž závěrečná scéna v pekle, kam Lil Nas X sklouzne po tyči v rámci svého nepovedeného nanebevzetí. Na tyči totiž vyzývavě tančí ve spodním prádle a vysokých latexových kozačkách a ve stejném úboru se dostaví až před samotného satana. Bez váhání ho svede tancem na klíně, a když je hotov, zlomí mu vaz. Má­‑li za svou hříšnou sexualitu skončit v pekle, bude mu vládnout.

Postmoderní wunderkind
Videoklip, který vymýšlel sám Lil Nas X spolu s režisérkou Tanu Muino, je přeplněný citacemi a už si vysloužil i kunsthistorický výklad. Ten je užitečný také u přebalu singlu parafrázujícího Michelangelovo Stvoření Adama. I zde je Lil Nas X v pozici Adama a boha zároveň, sám sebe vytváří. Původní výjev je též modernizován, nebeská oblaka vytváří Photoshop a pekelné plameny CGI. Patetičnost náboženských témat je vizuálně ironizována, prostředí vypadají jako lokace ve World of Warcraft a kostýmy by se neztratily ani v RuPaul’s Drag Race.Je to postmoderní mistrovské dílo, v kterém se potkávají starověké mýty se současnou popkulturou.

Lil Nas X si přitom uchovává image zázračného dítěte, kterému vzniká dílo pod rukama tak trochu omylem. Na svém Twitteru sdílí, že scény klipu vymýšlel pomocí memů ze SpongeBoba, film Call Me by Your Name, podle kterého se písnička jmenuje, viděl až loni v létě, těsně před napsáním songu. Snímek režiséra Luca Guadagnina přitom v roce 2017 získal Oscara a pro svůj umělecky vyprávěný příběh letní lásky mezi dvěma muži má v gay komunitě poměrně kultovní status. Postavy se navzájem oslovují svými vlastními jmény v aluzi na klipem citovaný platónský mýtus, podle kterého jsme polovinou původní celistvé bytosti a pouze láskou jsme schopni ztracenou jednotu znovu najít.

Montero je písnička o podobné letní lásce, ke které se byl Lil Nas X schopný vztáhnout skrze prožitek Guadagninova filmu. Song má fungovat obdobně, má pomoci uchopit vlastní zkušenost dalším queer lidem. Místo filmového léta v severní Itálii ale nabízí svět hollywoodských večírků, kokainu i velmi explicitních sexuál­ních narážek, které v takto vysoké vrstvě populární hudby nemají obdoby. Tedy mají, ale pouze v heterosexuální variantě. Přisprostlé verše, kterými rappeři běžně častují ženy, věnuje Lil Nas X muži a i to stačí, aby byl revoluční, protože to zatím nikdo neudělal. Stejně tak už hudební videoklipy viděly spoustu tanců na klíně, u tyče i twerkování, jen tuto roli zatím nikdy neobsadil muž, a ještě k tomu hlavní hvězda.

Kdo má skončit v plamenech
Za blyštivým klipem a vyzývavým textem se ovšem skrývá něco osobnějšího. Montero je rapperovo vlastní jméno a s vydáním singlu zveřejnil také text adresovaný svému čtrnáctiletému já: „Vím, že jsme si slíbili, nikdy nebýt „tím“ typem gaye. Vím, že jsme si slíbili s tímhle tajemstvím zemřít, ale tohle otevře dveře tolika dalším queer lidem, aby mohli prostě existovat. Je to pro mě strašidelný, lidi budou naštvaný, řeknou, že tlačím agendu. Ale pravda je, že tlačím. Agendu, aby lidi přestali strkat nos do životů jiných lidí a přestali jim diktovat, kdo mají být.“

Lidmi, co strkají nos, kam nemají, má na mysli především konzervativní křesťany, kteří mají v USA silný politický hlas a často ho užívají k potlačování práv sexuálních menšin a žen v rámci zachování „tradičních“ hodnot a společnosti. Nejde pouze o americké protestanty, také Vatikán před nedávnem vydal prohlášení, že stejnopohlavní svazky jsou hřích. Vlády Polska a Ruska pomocí náboženského étosu z queer menšiny úspěšně vytvářejí veřejného nepřítele.

Argumentace je všude obdobná: Rusko zakazuje „LGBT propagandu“, aby ochránilo správný vývoj dětí, kritici nového singlu se strachují o duše svých potomků. Lil Nas X byl totiž vnímán jako hudebník pro děti, jeho největší hit Old Town Road se proslavil na TikToku a je velmi oblíben mezi nejmladší generací. Rapper sám ale přitom z vlastní zkušenosti ví, že strach o „správný vývoj“ je nakonec nejničivější pro samotné děti: „Jako teenager jsem se nesnášel kvůli těm sračkám, co jste kázali, že se mi stanou, protože jsem gay.“ Jako obraz internalizované homofobie lze chápat i rozhodnutí ztvárnit všechny role ve videoklipu. Montero není pouze hlavním hrdinou, ale také soudcem i kamenujícím davem. Nenávist vůči „jinakosti“ se rychle stává sebenenávistí, jakmile si jeden uvědomí, že by taky mohl být „jiný“.

Role Lil Nas X je o to složitější, že je Afroameričan. Blasfemie křesťanských motivů se v populární hudbě objevila už dávno s Judas Priest nebo Madonnou. Také to vyvolalo kontroverze, ale nikdy to plně nezpochybnilo pozici bílého heterosexuálního muže, ústřední figuru „tradiční křesťanské společnosti“. Madonna tančila pro jeho pohled, s Judas Priest se mohl ztotožnit. Lil Nas X ho zcela obchází a pro vlastní potěchu twerkuje na klíně samotného satana.

Twitterový virtuos
Otázky rasy a sexuality stranou, Lil Nas X se o vznik kontroverze rozhodně i sám zasadil. V rámci kampaně připravil s brooklynským uměleckým kolektivem MSCHF speciál­­ní kolekci „satanských bot“ v nákladu 666 párů, které jsou ověšeny pentagramy a v každém kusu má být kapka lidské krve. Na vějičku se chytli další konzervativci a na sociálních sítích se pustili do předem prohraného boje. Než se stal hudebníkem, vedl Lil Nas X úspěšný twitterový meme účet a je to virtuos internetového „trollení“. Konzervativní političce Kristi Noem, která celou aféru chápe jako „boj o duši našeho národa“ s lehkostí odsekává: „Seš guvernérka, a přitom tady tweetuješ o pitomejch botách. Dělej svoji práci!“ Zveřejnil také omluvné video, ale šlo jen o prodlouženou scénu tance na klíně ďábla.

Obavy z pokleslé morálky a konce civilizace jsou o to absurdnější, že se celá aféra odehrává uprostřed celosvětové pandemie. Spíše než o „blaho společnosti“ tu jde o zachování stávajícího mocenského řádu, který vytváří hierarchii toho, co je „normální“, a co ne. Tvorba Lil Nas X budí kontroverze, protože je sebevědomě queer a afroamerická a nehodlá to skrývat. Zcela revoluční potom je, že jde o úplně nejvyšší špičku popu. V týdnu po vydání se písnička vyšplhala na první příčky hudebních žebříčků a počet zhlédnutí klipu se bude počítat v řádech sta milionů. Svou „agendu“ tak Montero šíří úspěšně a můžeme se těšit, jak s ní bude pracovat v kontextu celého alba.