Sóley, vlastním jménem Sóley Stefánsdóttir, se narodila na chladném Islandu. Zdá se, že toto místo je předurčené pro tvorbu neotřelých temných tónů, což je jasné rovněž při poslechu Björk, Múm, Sigúr Rós, Ólafura Arnaldse či právě Sóley. Při poslechu jejích zasněných balad máte pocit, že jste se ocitli v jiném časoprostoru. Nevnímáte realitu, necháváte se pouze unášet podmanivým hlasem a klavírním doprovodem této křehké divoženky, která vás láká hluboko do vašeho nitra a nutí vás přemýšlet.

Dream-popová interpretka, která vystudovala skladbu na islandské Akademii umění, zpívá výhradně v angličtině. V roce 2006 se jako pianistka a boční vokalistka přidala k indie folkové skupině Seabear. Po čase se ovšem vydala na sólovou dráhu pod uměleckým jménem Sóley. České republice se poprvé představila v květnu 2013, kdy fanoušky seznámila se svým debutovým albem. Poté v jejím osobním životě nastala velká změna, stala se maminkou. To byl také jeden z důvodů, proč si na čas dopřála profesní pauzu. Mateřské povinnosti ale zvládá na výbornou. Velkou oporu má ve svém partnerovi, který ji v případě, že si chce odskočit na koncertní pódia, zastupuje v domácnosti. V září přijede do Prahy seznámit fanoušky již se svou druhou deskou Ask the Deep.

Své první EP Theater Island vydala Sóley v roce 2010 u německého labelu Morr Music. O rok později debutovala dlouhohrajícím albem We Sink, které zaznamenalo úspěch jak u kritiků, tak u samotných posluchačů. Následovala koncertní šňůra po Evropě a roku 2013 se Sóley vydala na turné po USA a Kanadě. Při této příležitosti vystupovala jako předskokanka známých krajanů Of Monsters and Men.

Po náročném koncertování se její plán natočit další desku zkomplikoval. Rozhodla se proto potěšit fanoušky alespoň piánovým EP Krómantík. Náladu nahrávky vystihuje sama autorka takto: „V noci během deštivých či zimních dnů si sedněte do křesla. Zaposlouchejte se a někde v rohu místnosti si představte maličko rozladěné piáno a ruce. Staré opotřebované ruce, které jsou téměř neskutečné. Tyto ruce v sobě ukrývají příběh, o nějž by se s vámi rády podělily. Budou hrát tak dlouho, dokud Krómantík nepřejde do úplného ticha a vaše oči nezpozorují něco mnohem hlubšího a tajemnějšího.“

Z noční můry mírumilovný sen
V květnu letošního roku Sóley vydala v pořadí již druhou dlouhohrající desku Ask the Deep, která je temnější a mrazivější než ta předešlá. Osobitá nahrávka vás vtáhne do cizích světů, v nichž se ukrývá spousta děsivých motivů. Při důkladnějším poslechu ovšem zjistíte, že nahlížíte pouze na stín něčeho hrůzného a z noční můry se pomalu stává mírumilovný sen.

Inspiraci ke své tvorbě čerpá autorka především z poezie a islandské mytologie. Ráda nechává fanouškům prostor k tomu, aby si písně vyložili po svém a nasávali z jejich podstaty. Neotřelým způsobem člověka nabádá k tomu, aby zavřel oči a zasnil se. Záhy se pak objeví ve zcela nevídaném světě, kde ho objímá všudypřítomné temno. Temno, které je ovšem tak něžné, že uchvácený posluchač má rázem pocit, že je vším, čím chtěl kdy být.

Pokud máte i vy rádi pochmurné tóny a kouzelné světy, přijďte se zasnít 25. září do smíchovského klubu MeetFactory. Je zcela jisté, že vás Sóley svými islandskými kořeny chytne a už nepustí. ∞


Sóley
MeetFactory (Ke Sklárně 15, Praha 5)
pá 25. 9. 20:30 • 350 / 450 Kčautor: Karolína Škodová