Tři minuty s Amnesty
Tři minuty svého času můžete věnovat kdejakým pošetilostem. Zkusit rekord v zadržení dechu, udělat si uzel na tkaničce a pak ho rozvázat, nahlas napočítat do 180 nebo sledovat jak se louhuje čaj. Tři minuty vlastní svobody ale také můžete obětovat těm, kteří na pošetilosti čas nemají.
Muhannad al-Hassani, Ši Tao a Sakíne Aštíaníová mají jedno společné. Úřady jejich vlastních zemí je během vykonstruovaných soudních procesů křivě obvinily z činů, o kterých sami ani netušili, a poslaly je neprávem do vězení. Podpořit žádost o jejich propuštění můžete svým podpisem v rámci akce „Den s Amnesty“, která se uskuteční 7. července během filmového festivalu v Karlových Varech. Čínský novinář Ši Tao byl odsouzen k 10 letům vězení za „vyzrazení státního tajemství do zahraničí“, tedy proto, že e-mailem upozornil své zahraniční kolegy na ovlivňování obsahu médií čínskými úřady. Syrský právník Muhannad al-Hassani, zakladatel neziskové organizace, která monitoruje případy porušování lidských práv v Sýrii, byl za svou činnost uvězněn na 3 roky a dostal celoživotní zákaz vykonávat advokátní praxi. Třetí je íránská matka dvou dětí Sakíne Aštíaníová čekající na trest smrti ukamenováním za falešná obvinění íránskou justicí, která ji navíc donutila přiznat se k činům v televizním vysílání.
Tři minuty stačí
Informační stánek Amnesty International bude ve Varech stát před budovou Aeroportu od 11:00. Návštěvníci se mohou seznámit s aktivitami AI, dozví se, jak vypadá život za mřížemi íránského nebo čínského věznění, a pochopitelně mohou připojit svůj podpis k petici na propuštění zmíněných osob (lze tak učinit i na webu www.3minutystaci.cz). První signatář je předem znám, petici podepsal bývalý prezident Václav Havel. Večerní program obstará United Flavour. Jejich koncertu bude předcházet křest spotu Voodoo, který vznikl z iniciativy české pobočky AI. Může malý chlapec svým dopisem zastavit týrání vězně na druhém konci světa? Odpověď zní jasně: každá snaha něco změnit, i když se může na první pohled zdát nereálná, je podstatná. Jeden podpis a tři minuty, které mu věnujete, funguje na stejném principu.
Za lidská práva je stále potřeba bojovat
„Za 50 let působení ve světě se nám podařilo osvobodit tisíce nespravedlivě vězněných lidí. Další statisíce ale ještě stále zadržovány jsou, a proto budeme na situaci vězňů upozorňovat právě letošní kampaní i v Karlových Varech. Za lidská práva je bohužel ještě stále nutné bojovat,“ říká Dáša van der Horst, ředitelka české pobočky AI. Globální nezisková organizace Amnesty International letos ke svému kulatému výročí pořádá řadu iniciativ a aktivit podobných té v Karlových Varech, které mají na nevybíravé praktiky některých státních úřadů upozornit. „Spolupráci s MFF KV vítáme a vážíme si prostoru, který tato kulturní a společenská akce věnuje ochraně lidských práv,“ dodává ředitelka AI ke spolupráci s filmovým festivalem.
čt 7. 7. 11:00–1:00
před budovou Aeroportu a v jeho prostorách
Divadelní náměstí 29, Karlovy Vary
Více informací na stránkách www.3minutystaci.cz nebo
www.amnesty.cz