Léto a filmy. V dusných sálech se v letních měsících většinou nikomu moc nechce trávit čas – přesto v některých dnech či týdnech kina praskají ve švech a lidé čekají na chodbách klidně hodinu či dvě. To když probíhá filmový festival, speciální příležitost pro všechny fanoušky filmu i pro „lovce celebrit“.

Karlovy Vary – hotel Pupp. Za bezpečnostní bariérou okolo červeného koberce se tísní celý den hrozen lidí. Co kdyby zrovna vyšel jejich idol? Minulý rok byl pro davy hysterických fanynek hvězdou číslo jedna Antonio Banderas, letos pro tuto specifickou skupinu organizátoři nasadili ještě „tvrdší kalibr“ – britského krasavce Juda Lawa.

Atmosféra, události, mejdany
V Karlových Varech panuje v době festivalu zvláštní nálada. Kamkoliv se hnete, potkáte spoustu lidí z celého světa, vládne tu atmosféra vzruchu a „světovosti“, neboť ten den se ze světového lázeňského centra stává centrum uměleckého kvasu a ve vzduchu jsou cítit parfémy zahraničních hvězd i dráždivě dekadentní přísliby divokých mejdanů trvajících až do rána. V nabídce festivalu je přehršel filmů, jejichž existence by vám jinak dost možná unikla, přestože se třeba z nenápadného snímku může vyklubat pozdější hit tuzemských kin.

Úskalí a nástrahy
Není však všechno zlato, co se třpytí. Každodenní prodírání stohlavými davy se brzy omrzí, stejně jako se nejspíš po pár dnech dostaví daň z nevyspání. Tělocvičny či stanová městečka jsou nejlevnější a nejspolehlivější místa, kde určitě nocleh najdete. Horší je, když vedle vás ve stanu zakotví chrápající soused nebo opilé partičky trousící se nocí v půlhodinových intervalech. Každý návštěvník, který nemá výhodu VIP akreditace, zná festivalové úskalí číslo jedna, a to boj o lístky. Je tu normální přivstat si na šestou hodinu ranní. Anebo lze nechat svůj program v rukou osudu a počkat si před sálem. Leckterý opozdilec či vytížený novinář plánovaný film nestíhá a vy můžete využít demokratického „pravidla 5 minut“. 5 minut před projekcí filmu jsou všechna volná sedadla dána všanc. Můžete tedy při troše štěstí sedět třeba vedle Miloše Formana. Anebo se krčit v poslední řadě za sloupem a vidět jen třetinu z titulků. I to je úděl festivalového návštěvníka.

Je tady bordel!
Festival je plný mumraje, adrenalinu, ale hlavně neopakovatelných zážitků. Ne všichni se na tuto filmovou opulentní hostinu těší. Drožkařka v nablýskané livreji nešla minulý rok pro peprné slovo daleko. „Je tady akorát bordel,“ stěžovala si, „jenom to napište. Ať jdou s festivalem někam!“

45. ročník festivalu je před námi. Minulý rok publikum oslovilo britské drama Fish Tank či izraelská komedie o tlouštících marně se snažících zhubnout nazvaná Na velikosti záleží. Stejně jako na světové premiéře v Cannes pak karlovarské publikum vyděsil, nadchl i zhnusil von Trierův Antikrist. Uvidíme, čeho se dočkáme letos.

Mezinárodní filmový festival Karlovy Vary
2.–10. 7.