Letošní karlovarský filmový festival opět přinesl spoustu neotřelých filmových lahůdek. Ti, kdo se nedostali na vybrané filmy přímo ve Varech, je mohli shlédnout v rámci ozvěn karlovarského festivalu v pražských kinech. Některé z prezentovaných filmů půjdou během roku do distribuce a některé se objeví také na DVD. Zde je několik filmových tipů, které stojí za to shlédnout, ač možná u českých producentů neobstojí.

Na putu / Na cestě
Režie Jasmila Žbanić, Bosna a Hercegovina, Rakousko, Německo, Chorvatsko, 2009, 100 min.

Pohled do soukromého života mladého zamilovaného páru ze současného Sarajeva, který se dlouho neúspěšně snaží o miminko. Ona krásná letuška, on navigátor, kterého vyhodí z práce za pití alkoholu v pracovní době. Jednou Amar v autě náhodou nabourá do svého kamaráda z války, ortodoxního muslima, který mu nabídne práci v náboženském výcvikovém táboře u jezera v horách. Jeho přítelkyně Luna, která je rozhodnutá podstoupit umělé oplodnění, se za Amarem do uzavřeného světa modliteb, kde žijí muži a ženy odděleně, nic netušíc vydá. Najde tam však už jiného člověka, než se kterým chtěla strávit celý život. Jak může náboženství, lépe řečeno ortodoxní islám, zasáhnout dříve téměř ideální vztah? Přesvědčte se sami.

Oldboys / Veteráni
Režie Nikolaj Steen, Dánsko, 2009, 97 min.

Debut mladého dánského režiséra měl mezi diváky obrovský úspěch. Není se co divit. Hořkosladká komediální roadmovie z netradičního prostředí fotbalových veteránů zasáhla každého v sále. Ústřední postavou je osamělý padesátník Vagn, jehož při cestě na zápas jeho tým zapomene na benzínové pumpě. Má to ještě jeden háček. Zatímco si na záchodě pral své nové kopačky, benzínku právě vykrádali. Onen zločinec bude právě tím, kdo po několika peripetiích bezradného Vagna dopraví včas na místo zápasu. A nechybí ani bizardní love story.

Bal / Med
Režie Semih Kaplanoglü, Turecko, Německo, 2010, 103 min.

Lyrický příběh z drsného prostředí života v tureckých horách získal letos v Berlíně Zlatého medvěda a Cenu ekumenické poroty zcela právem. Ve filmu se toho moc nenamluví a nečekejte ani napínavou zápletku. Co si však zcela jistě užijete, jsou krásné záběry na panenskou přírodu, kterou uvidíte optikou malého chlapce Yusufa. Ve škole se mu příliš nedaří, matku nerespektuje, ale nade vše miluje otce, včelaře, který se jednoho dne vydá pokládat úly do korun stromů a už se nikdy nevrátí.

Kuklalar / Panáci
Režie Chingiz Rasulzade, Ázerbajdžán, 2010, 85 min.

Rozpad sovětského impéria, jak ho prožívá skupinka mladíků v Baku. Pracují jako maskoti fotící se na promenádě s malými dětmi a šetří každou korunu, aby mohli začít lepší život než jejich rodiče. Poetický příběh o tom, jak se mladíci mohou zamilovat do prostitutek v převlecích Mickey Mouse, Kačera Donalda, medvěda Balů a jiných animovaných postaviček, zbít jejich pasáky a získat si tak jejich srdce. Všechno dobré jednou končí a chlapci se chtě nechtě účastní bojů za osvobození Ázerbájdžánu i války v Náhorním Karabachu. Ázerbájdžánská vláda film zcenzurovala a pozměnila oproti původnímu záměru režiséra některé scény a zejména jeho konec. Původní autorská verze je však ke shlédnutí na Facebooku nebo Youtube.