O filmovém festivalu v Karlových Varech lze těžko psát něco nového. Každý ho zná alespoň z doslechu a mnozí jej také již navštívili. Podívejme se na jeho 46. ročník.

Letošní ročník Mezinárodního filmového festivalu v Karlových Varech opět nabídne kolem dvou set celovečerních filmů. Mezinárodní porotě bude předsedat maďarský tvůrce István Szabó (Mefisto, Otec, Milostný příběh, Hasičská ulice 25 aj.) a přijede opět i John Malkovich, který předvede další ze svých tvůrčích činností: přehlídku módní kolekce své značky Technobohemian. Z dalších návštěvníků zmiňme kultovního režiséra a producenta Monte Hellmana, jenž se do Karlových Varů chystá s nejnovějším snímkem Cesta nikam, anebo Denise Villeneuva, který uvede kompletní přehlídku své tvorby.

Letně v letním
Festival zahájí 1. července snímek Jana Eyrová režiséra Cary Joji Fukunagy, který osobně představí herečka Judi Denchová. Na zahajovací a stejně tak i závěrečnou projekci (Půlnoc v Paříži od Woodyho Allena) se ale běžní diváci nedostanou. Prezident festivalu Jiří Bartoška chce proto tyto snímky zpřístupnit, a to v letním kině. Poprvé bude na festival přivezen také Magic Mirrors, což je dřevěný sametový sál, který je replikou secesního stanu, tzv. chapiteau. Tento sál byl použit například při Berlinale nebo v Clermont Ferrand a v Karlových Varech bude sloužit jako odpočinková zóna.

Pouze filmy?
Festival jako první vůbec věnuje tematickou retrospektivu snímkům mladých řeckých filmařů (Istoria 52, Akadimia Piatonos, Kynodontas nebo třeba Attenberg), které v průběhu pěti let zaznamenaly mimořádný úspěch na dalších festivalech. Zajímavostí letošního ročníku je bezesporu Den s Amnesty, konaný v rámci celosvětové kampaně a hlavně na oslavu 50 let založení Amnesty International. Podpisová a kulturní akce na podporu nespravedlivě vězněných osob bude probíhat 7. července od 11 hodin.