Všichni jsme v podstatě feťáci lásky, jak tvrdí autor knihy Vztahy a mýty Honza Vojtko. Lásku k životu potřebujeme stejně jako jídlo, pití či spánek. Je nutností milovat a být milován.

Dnešní doba je podle terapeuta a autora knihy Vztahy a mýty Honzy Vojtka až neuvěřitelně přesexualizovaná. Ideál krásy se postupem let změnil až neuvěřitelně. Módní časopisy a magazíny předkládají ideální vzhled, postavu, vztah. Intimita změnila svůj smysl, dnes již není skoro nic tabu. Široké veřejnosti hlásáme osobní informace, přidáváme své fotografie na různých místech v různých pozicích a s různými lidmi. Ve skutečnosti si však v partnerském životě nedokážeme pořádně nic říci a namísto řešení volíme zbabělý a rychlejší únik. Psychoterapeut a spisovatel Honza Vojtko, který spolu s Ester Geislerovou a Josefinou Bakošovou v rámci projektu Terapie sdílením diskutují na přednáškách o vztazích a lásce, v knize předkládá pár návodů, jak si udržet zdravý vztah a nesetrvávat v tom toxickém.

Intimní zpověď
Honza Vojtko se čtenáři hovoří jako terapeut a zároveň jako kamarád. Dává rady a přináší také příklady z vlastní zkušenosti z terapeutovny. Jeho často užívané přirovnání Mertonova sebenaplňujícího proroctví je v praxi více než pravdivé. Tolik zalekáme toho, co by se mohlo stát, že podnikáme všechny kroky k tomu, aby se to pravdu stalo. A ono stane. Stejně tak Vojtko hojně zmiňuje genderové stereotypy v podobě muže samce či kance a slabé ženy v domácnosti. Žena prý potřebuje lásku k sexu, muž se zase prý dokáže vyspat s každým, tvrdí Vojtko. Ale není to tak doopravdy, jak se říká. Nicméně jedná se o sociální konstrukt. Jak by to mělo být, aby to bylo v pořádku a hrdě prezentované, ale podle autora knihy to není pravda. Někdy se role mohou také obrátit a tento uměle vytvořený mýtus vyvrátit. A nebude to nic špatného.

Partneři nám nemůžou zajistit vlastní štěstí, můžou nám k němu však dopomoci
Kniha je oddechové čtení, které přináší rady a tipy v oblasti partnerského a milostného života. Ačkoli se rady mohou zdát banální a nijak zvlášť výjimečné, podle Vojtka mnoho lidí ve skutečnosti hledá problémy jinde, než kde doopravdy jsou a tato na první pohled logická řešení zavrhují. Autor knihy tato řešení nabízí v podobě jednoduchých nápadů, které několika párům v jeho péči již pomohly. Svou vlastní zkušenost terapeuta promítá do řádků knihy.

Honza Vojtko: Vztahy a mýty
Nakladatelství Paseka
Praha, 2020, 184 stran