Irská autorka Sally Rooney v knize Normální lidi přináší příběh mileniální romance mezi Marianne a Connellem. Dva naprosto odlišní lidé, které spojuje hluboká láska a oddanost.

Děj se odehrává v malém městečku Carricklea na severu Irska. Ústředními postavami knihy jsou Connell Waldron a Marianne Sheridanová. Dva irští středoškoláci protloukávajíce se životem. Connell žije se svou matkou Lorraine v malém domku, zatímco Marianne bydlí ve vile na okraji města, kde Connellova matka uklízí. Díky tomu se také sblíží a vznikne mezi nimi něco velmi silného, ačkoli oba jsou si vzájemnými protiklady. Skvěle si rozumějí, jsou svými nejlepšími přáteli a milenci zároveň. Jejich vztah se může jevit jako splněný sen, nicméně i Connell s Mariannou se potýkají s malichernými propastmi mezi řečmi. Oba chtějí to samé, ale neustále ztroskotávají na nesmyslných nedorozuměních. Navíc oba mají svá temná i výstřední místa a strašící démony.

Zpověď generace vyrůstající na sociálních sítích
Děj předestírá traumata, potěšení, neštěstí i velmi zásadní a osudovou lásku. Komplikovaný milostný život i bezstarostnost lásky střídá smutek a absurdní situace. Příběh by lehce mohl sklouznout k prezentování klišé, avšak Sally Rooney popisuje životy obou protagonistů místy odlehčenou zábavnou formou, aby se vám za chvíli dostala dráždivými pasážemi naprosto pod kůži. Vyzývavý a důmyslný román se věnuje pohledu do příjemného i problematického života mileniálů. Kouzlo každodenních útrap i požitků se proplétá životy Marianny a Connella a se čtenáři hraje emocionální přehazovanou.

Odcizení i pochopení
Sally Rooney v knize nepoužívá uvozovky, přímá řeč volně plyne mezi řádky. Autorka sepsala velmi emotivní a intenzivní příběh plný zvratů a nečekaných rozhodnutí. Děj je napínavý, nutí číst stále dále a hltat černá písmenka pojednávající o středoškolské romanci. Autorka dějem odkazuje na milostné romány z 19. století, kdy se láska na první pohled protkává s nepřízni osudu, společenskými předsudky, elitními hranicemi a kastovními pravidly. Těmito nesmyslnými pravidly jsme však ovlivněni místy i dodnes a Rooney se to nebojí otevřeně vypovědět. Nicméně v současnosti jde o problémy a nástrahy dnešního světa v podobě sociálního postavení, popularity elitní vrstvy a degradování dělnické třídy vysokoškolskými studenty, pozvání na večírky a šplhání po pomyslném žebříčků popularity vzhledem k tomu, na jaká místa jezdíte lyžovat a zda popíjíte džus či šampaňské k snídani. Genialita knihy spočívá v neustálém míchání karet v příběhu. Nečekané zvraty, rozhádání a následná usmíření, hněv, podráždění i vášeň, nuance lidskosti. Kniha Normální lidi je potopením se do hloubky literární senzačnosti. Rooney nabízí na první pohled vcelku typickou a nijak zvlášť pozoruhodnou zápletku v podobě zamilovanosti mladých lidí, nicméně současně se ve hře objevuje plno úskalí a motivů, které dělají z knihy něco mnohem lepšího než jen klasickou romantickou beletrii či žánr pro mladistvé. Autorka dokázala bravurně vykreslit postavy s emocemi i náladami a vtěsnat do příběhu soucit, porozumění i rozčarování v spletitém životě Marianny a Connella. Jak uvádí jedna z hlavních knižních postav, literatura je potěšení z doteku velkého umění. A Sally Rooney mnoho z nás touto knihou dokáže obohatit o celé tornádo emocí a současně i pocit uspokojení a nadšení z kvalitně stráveného času při čtení.

Sally Rooney: Normální lidi
Nakladatelství Argo
Praha, 2020, 224 stran