Březen se stal měsícem, kdy zároveň vyšly dvě pokračování knih o pěstování rostlin. Po dvou letech vydaly své druhotiny dvě nejvýznamnější české rostlinné platformy Pokojovky a Kvítka v bytě. Obě nové knihy přinášejí rady na celoroční pěstování, péči, množení, přesazování, letnění i návody ohledně teploty, světla a zálivky.

Na dvou stech stránkách připravily známé rostlinné značky Pokojovky a Kvítka v bytě návod pro již pokročilejší pěstitele a milovníky rostlin. Obě knihy nahlíží více do hloubky pěstování a množení rostlin a zároveň se věnují problematice rozmanitých témat, na které již nezbyl prostor v prvních dílech knih. Zatímco Pokojovky vsadily u nové knihy na odlišný vzhled i velikost vazby, Kvítka v bytě zůstaly vcelku věrné svému předchozímu designu. Podoba jejich nové knihy se liší pouze v užití jiného fontu a barevností hřbetu knihy, desky a velikost vazby zachovaly stejné jako tomu u původního vydání. Pokojovky na druhou stranu využívají zcela nový vzhled. První kniha měla žlutou obálku potištěnou listy různorodých rostlin, druhé vydání však pokojovkové trio sladilo do příjemné tmavší zelené barvy s bílou ražbou a minimalistickou ilustrací popínavých rostlin. Rozměrově je knížka také o něco menší, ale zato rozsáhlejší. Vzor obálky v tomto barevném duchu je příznačný pro rostliny a pěstování obecně. Uvnitř vazeb užívají jak Pokojovky tak Kvítka v bytě v podstatě podobné barevné kombinace. Aneta, Rozi a Zuz z Pokojovek využívají dle rozdělení na roční období symbolické barvy zelenou, žlutou, červenou a modrou. Veronika a Nikol z Kvítek v bytě vsadily na výraznější barevnost i využití pastelových barev.

Pokojovky
Kniha Pokojovek zčásti vizuálně navazuje na jedničku a je především funkční a přehlednou pěstitelskou příručkou. Je srozumitelná, přehledná a velmi krásně a s péčí zpracovaná. Kniha má podnázev od jara do zimy a s tímto koresponduje celé vydání, jelikož je rozdělena na dvě hlavní části, a to období vegetačního růstu a období vegetačního klidu. Do první části období vegetačního růstu spadá jaro a léto, druhá část období vegetačního klidu zahrnuje podzim a zimu. Kromě toho je kniha ještě rozdělená na již zmíněná čtyři roční období. V každém jednotlivém období holky z Pokojovek vypsaly nejdůležitější rostlinná témata a také příklady DIY projektů, které nechyběly ani v předchozí knize. Kniha je mimo jiné plná informací, názorných ukázek, návodů, checklistů, seznamů a tabulek. Do vydání zakomponovaly také nejčastější dotazy pěstitelů a jejich návody na řešení. Hned v úvodu knihy však zmiňují tři nejzákladnější prvky, které jsou klíčové pro správné pěstování – teplotu, zálivku a světlo. Pokojovky v knize učí, jak se starat o rostliny během celého roku, jakou péči jim dávat v období podzimu a zimy, kdy je většina pěstitelů bezradná z opadávání listů, vadnutí a skleslých rostlinek. Díky rozdělení na roční období se pěstitelé naučí nahlížet na rostliny a starat se o ně komplexně a v rámci souvislostí. Kniha obsahuje také pěstitelské úkoly pro dané období, které by neměly být přehlíženy a podrobné návody krok po kroku v oblasti množení.

Kvítka v bytě
Veronika Ježková a Nikol Francová, jež stojí za značkou Kvítka v bytě, v nové knize s názvem Další kvítka v bytě: Ruce od hlíny odhalují nové rostlinné tipy a triky. Struktura knihy Veroniky a Nikol se zaměřuje v prvé řadě na místnosti domů a bytů. Obsah se pak konkrétně dělí na obývák, ložnici a dětský pokoj, kuchyni, koupelnu, chodby a balkón. V průběhu kapitol pak Kvítka v bytě zmiňují sesazování rostlin jako nový trend, samozavlažování, letnění či jak správně a nesprávně přesazovat a nepoškodit přitom kořenovou soustavu rostlin. Co je velkým ozvláštněním jsou kapitoly věnující se balkónům orientovaných na všechny světové strany a doporučení, co a jak na těchto místech pěstovat a jak se o to starat. Následně se autorky zabývají i samotnou kolonizací balkónů. Stejně tak se kniha věnuje i tématu pěstování rostlin v domácnosti s dětmi a zvířaty a přibližuje, jaké rostliny jsou vhodné pro soužití s domácími mazlíčky a mírumilovné vůči naším ratolestem. Tematickou dvojstránku věnují i „bylinkám z nákupáku“, jak samy uvádějí, a jejich správnému pěstování a umístění nebo také klíčkům, monsteří nemoci z přelití či umělému osvětlení. Na samostatné stránce se zabývají také stresem rostlin, přičemž popisují jejich reakci a následnou adaptaci. Na knižních fotografiích se objevují i jejich vlastnoručně vyráběné keramické výrobky značky KERA – rozmanité terakotové květináče, nádobí, klíčící misky a další.

Vizuální ozdoba
Po vizuální stránce jsou obě knihy pastvou pro oči. Pokojovky opět vsadily na svého dvorního fotografa Igora Zacharova, manžela jedné z autorek knihy, jenž v průběhu celého roku do knihy zaznamenával nádherné fotografie, stejně jako tomu bylo v případě již jejich první knihy. Kvítka v bytě naopak fotografický doprovod vyměnily a spolupracovaly s fotografkou Adrianou Fialovou, která běžně fotí pro časopisy jako Elle, Marianne nebo Joy, a zároveň se podílí při každoročním filmovém festivalu v Karlových Varech na fotografování zákulisí Elle Beauty Lounge. Fotografie Adriany Fialové nasazují knize Kvítek v bytě pomyslnou korunu. Adriana i Igor dokázali skvěle zachytit podstatné momenty i přirozené prostředí pěstitelek.

Aneta Vachová, Rozi Zacharov, Zuz Štefanides: Pokojovky od jara do zimy
Nakladatelství Pokojovky
Praha, 2021, 232 s.

Veronika Ježková, Nikol Francová: Další kvítka v bytě: Ruce od hlíny
Nakladatelství Albatros Media
Praha, 2021, 200 s.