Při procházce Vinohradami cestou míjíme činžovní domy, které po chvíli vystřídají luxusní vily, které přesně reflektují složení místních obyvatel. A pak je tu jedna vila v ulici Vlašimská č. 13, která svými aktivitami i složením nájemníků naprosto vybočuje z okolního kontextu. Co-housingové bydlení tu jde ruku v ruce s kulturně vzdělávacím centrem a příznačně si říká Vila Flora.

Zeměloďaři a ti další
Hlavní idea, která projekt odstartovala, byla, že stavitelé smíchovské Zeměloďky hledali kolektivní bydlení. K tomu se přidali další lidé, kteří nebyli dostatečně spokojeni se stavem dnešní společnosti a rozhodli se zvolit cestu obrody skrze kulturně vzdělávací centrum, pro které hledali prostory. Inspiraci našli především na zahraničních studiích a v různých univerzitních Societies a spolcích. Vila Flora se ukázala jako ideální řešení, které svou velikostí a zahradou plně vyhovovalo. Funkční uspořádání je opravdu pestré, od pokojů pro stálé rezidenty přes pokoje k pronájmu pro zahraniční studenty a domácí kavárnu až po přednáškovou místnost pro širší publikum. V plánu je i obchůdek s rukodělnými výrobky nebo již připravovaná šicí dílna. Největší zajímavost se však skrývá v domácí kavárně. Je jím Aquaponie, která je speciálně nasvícená a do místnosti proudí harmonie z tekoucí vody a bujících rostlin. Opodál na vás idylicky vyhlížejí plata plná klíčící zeleniny a sazenic. Bio potraviny a eko-lifestyle však nejsou jediným posláním zdejších obyvatel. Hlavní síla se skrývá v již zmíněném centru, které má pestrý program téměř sedm dní v týdnu. Můžete se zde účastnit přednášek, workshopů, ale i filmových večerů, a dokonce si i prostor pronajmout pro vlastní aktivity. Za zmínku stojí Klub soběstačnosti (který díky názvu asi není nutno dál představovat), Nestereo (které se snaží bojovat proti zajetým stereotypům), Divadlo utlačovaných atd… Další významná sekce má název Veřejný prostor, ten ovšem zde není chápán pouze jako zpopularizované uchopení hmotného kusu města, které by potřebovalo péči, ale spíš jako platforma pro potkávání, výměnu názorů a předávání zkušeností na různá témata.


Cesta k soběstačnosti
Jistě vás napadne myšlenka, jak se celá tato bohulibá činnost financuje a jestli si na sebe sama vydělá!? Vzhledem k tomu, že projekt je ještě velmi mladý, zatím závisí na placení nájmů rezidenty, pronájmu garáží nebo již zmiňované přednáškové místnosti. Ale výhledově autoři počítají s tím, že by projekt měl být plně soběstačný. K tomu mají ale ještě kus cesty před sebou. A proto se i vy jděte podívat a popovídat si nebo něco poslechnout do Vily Flora. Její obyvatelé a organizátoři vám otevřou s úsměvem na tváři a mají i co říct. Nebo se s nimi můžete potkat někde v onom veřejném prostoru, až vyrazí se svou message i mimo pozemek vily. ∞