Je to zvláštní, ale trošku se cítím, jako bych opět nazul chlapecké dřeváky a vydal se v nich zpátky časem. Do doby, kdy jsem měl účes střižený podle hrnce (což mi zůstalo) a četl jsem knihy Jaroslava Foglara. Tenhle pocit ve mně nevyvolal nostalgický večer strávený nad albem školních fotografií, ale projekt Radlická 125.

Nápad vybudovat v Praze na Smíchově sportovně kulturní centrum se zrodil v hlavách Jakuba Zajíce a Lukáše Žďárského. Jak sami uvidíte, rozhodně se nejedná o běžné fitko. Jejich představa jde o dost dál. Úsilí, s nímž se kluci spolu s několika dobrovolníky do realizace své ideje pustili, je tím, co ve mně vyvolalo vzpomínku na zmíněné Foglarovy knihy. Hrdinové v nich zpravidla týrají svá těla sportem a sem tam zvelebují své okolí či předělávají staré kůlny v klubovny. Tady se však podobnost s postavami literárních příběhů znatelně rozchází. Jakub s Lukášem si totiž pro svůj záměr nevybrali žádnou dřevěnou boudičku, kterou by stačilo jen zamést, ale starý drážní sklad s podlahovou plochou zhruba 400 metrů čtverečních. Koště sice také přišlo ke slovu, práce tu však bylo o poznání víc.

Konec chimér, už jen realita
Přízemní objekt stojící vedle Smíchovského nádraží bylo nejdříve potřeba vyklidit. Pak přišlo na řadu záplatování děravé střechy, opravy dveří, oken, apod. Působivý vnitřní prostor s volným průhledem do dřevěného krovu by měl po dokončení rekonstrukce nabízet dostatek místa pro lekce bojových sportů, funkční trénink a snad i jógu. Využití se dočká také rozsáhlý suterén. V budoucnu se tady budou konat výstavy, přednášky či workshopy. Do finální podoby sice ještě zbývá spousta práce, ale již nyní je Radlická 125 v lehkém zkušebním provozu. Proběhlo zde natáčení videoklipu, focení svatebních šatů nebo silvestrovská party (pozor, bytelný barový pult unese několik tanečníků najednou). Nejbližší příležitostí k návštěvě Radlické 125 bude koncert plánovaný na 21. února.Nakonec mě napadá ještě jedna věc. Máte-li nějaký umělecký artefakt, produkt vaší tvůrčí činnosti, zkuste se s Lukášem a Jakubem dohodnout a vystavit jej zde. Pokud umění není středem vašeho zájmu, tak ze skříně vytáhněte skryté sportovní oblečení. Věřím, že v dohledné době budete mít možnost jej tady provětrat. Už teď si totiž myslím, že Radlická bude docela dobrý plácek na hraní. ∞


Radlická 125
Za Ženskými domovy 5, Praha 5
www.facebook.com/radlicka125