Co máš na nohou? Barevné botasky? Pak nosíš dílo Jana Klosse, který navrhl tento originální design. Před třemi lety společně s Jakubem Koroušem oslovili firmu Botas a díky vytrvalosti a jasné vizi se jim podařilo podílet se na určování současných trendů volnočasové obuvi.

Jan Kloss, designér a spoluiniciátor založení značky Botas66, na internetu vystupuje pod pseudonymem Zerwox. Pod tímto slovem také najdete mnoho projektů převážně z oblasti grafického designu, fotografie, módy či designu jako takového. Za některé z nich získal ateliérové či katedrové ocenění a za jiné, jako je i jeho doposud největší projekt – navrhování bot, obalového systému, propagace a mnoha dalších věcí pro značku Botas 66 – dokonce první místo na European Design Awards či umístění v Czech Grand Design.

Jak vůbec začala spolupráce s firmou Botas?
S kamarádem Jakubem Koroušem jsme si vymysleli, původně pro potřeby školního zadání, jakousi reinkarnaci značky Botas, lépe řečeno jejího nejslavnějšího modelu Classic. Když jsme pak oslovili s poměrně jasnou vizí vedení firmy a tím zjistili, že je nápadu nakloněna, dalo se vše do pohybu a po počátečním „oťukávání“ se začala krok po kroku budovat podznačka Botas66 a vše, co k ní dnes patří.

Co konkrétně obsahovala práce na doposud zřejmě tvém největším projektu?
Vpodstatě všechno od myšlenky až po její realizaci. Tedy samotné navrhování jednotlivých modelů bot a jejich názvů, výběr kolekcí, řešení obalového systému, propagace a komunikace jak směrem k prodejcům, tak samozřejmě k zákazníkovi. Dále výběr a oslovování subjektů či osob pro další spolupráci ať už na limitovaných modelech, či interiéru kamenného obchodu, prezentací na veletrzích či výstavách, řešení webových stránek apod. Za důvěru ze strany Botasu děkujeme a vážíme si jí.

Je možné říct, který design je nejpovedenější?
V první kolekci byl velkým překvapením model Insane, u kterého jsme se zpočátku rozmýšleli, zda ho do kolekce vůbec zařadit. Ten se nakonec stal jedním z nejžádanějších vůbec. Podobným překvapením byl i Rainbow maker. Naopak sázkou na jistotu jsou černé modely. Já osobně se moc těším, až obuji některé konkrétní kousky z nové kolekce…

Ovlivníš i materiál, ze kterého Botasky budou?
Samozřejmě. Snažíme se brát produkt jako celek a podle toho k němu přistupovat. Materiál je často o hodně důležitější než barevnost či nějaká myšlenka, kterou se snažíme většině modelům dát. Vše se ale daří vylepšovat pomaleji, než bychom rádi. Nové materiály jsou dost závislé na množství prodaných párů a z toho vyplývajících velikostí objednávek.

K čemu mají tvé boty zákazníkům sloužit?
Botas je, alespoň co se týče kolekce 66, v první řadě lifestyle produkt, který je možné si vzít takřka kdykoli a kamkoli. Nejedná se o sportovní obuv určenou pro velkou zátěž. Doufám tedy, že slouží především k sebevyjádření jejího majitele, zlepšení jeho nálady a v širších souvislostech snad i k udržení jednoho z tradičních místních řemesel doslova na nohou.

Jaká je tvá osobní představa budoucnosti Botas66?
Množství dostupných modelů pro běžný prodej v kombinaci s limitovanými, klidně o mnoho dražšími výrobky, ve spolupráci s různými subjekty od nás či ze světa, které budou k sehnání od sítě vlastních prodejen a galerií až třeba po místa jako jsou Colet v Paříži nebo Dover Street Market v Londýně. To už jsou ale hodně daleké cíle, nicméně ne nemožné.

Je i jiný projekt, jehož realizace tě těší stejně jako Botas66?
Teď mi dělá radost i práce na Pedal Project. Vzniká ve spolupráci s klukama z kreativní skupiny OKOLO. Co se týče vizuální stránky, má ji se mnou na starost kamarád Matěj Činčera, student VŠUP.

Co tě při tvorbě inspiruje?
Bude to znít možná hloupě, ale asi nejvíc hudba, bez které nemohu žít. Pak ulice, příroda, lidé, člověk si vezme hodně na výstavách, ve filmech, na internetu, v knihách. A důležitou složkou je cestování. Není nic lepšího než vidět srovnání s jinými zeměmi či městy, spousta věcí je u nás jinak, než by mohla nebo měla.

Jak by se to dalo změnit?
U každé profese jinak. Nemá cenu cokoli lámat přes koleno, ale určitě jsou, alespoň u poměrně úzkého odvětví, kterému se já věnuji, dobré akce jako Designblok, Design Supermarket apod. Dát lidem možnost kupovat si produkty, které mají duši, za kterými stojí třeba někdo, s kým se mohou ztotožnit. Přimět lidi se před konzumací zamyslet.