Jednoho deštivého dne jedu po ulicích Prahy na kole. I když prší, moc mi to nevadí, na sobě mám nepromokavé kalhoty, rukavice a bundu, která mě spolehlivě chrání před kapkami deště. Náhle zpozoruji, jak se na druhé straně ulice řítí na bicyklu skrz naskrz promočená dáma v krásných, ale vlhkých červených punčocháčích, nachové sukni a bílém tílku. Voda jí stříká přímo do obličeje a nešťastná cyklistka je ráda, že se drží řídítek. Z látkové tašky přes rameno vyčnívá kniha, která už ani jako kniha nevypadá. Škodolibě se uchechtnu a jedu vesele dál.

Pokud žijete v Praze už nějaký ten pátek a máte občas chuť se zbavit městského ruchu, kolo je ten správný pomocník. Jelikož bydlím v centru a ruch aut je neustálý a otravný, radost z tichého lesa nebo louky se stává nutností. Existují však lidé, kteří se v městském ruchu rádi dopravují na kole, a to i přes stávající dopravní situaci, která cyklistům moc nepřeje. I já se dostávám do situace, kdy radši volím kolo místo auta či MHD, protože ušetřím nejen sebe, ale i vzduch v Praze.

Všichni vzhůru do pedálů
Příznivci městské cyklistiky v největších evropských a amerických městech (např. Kodaň, Dublin, Lublin, Atlanta, Montreal či Ottawa) zřídili zajímavý web, který se zabývá módou těch, kdo jezdí na kolech. Pozitivní na stránkách je fakt, že podporuje levnější a ekologičtější způsob dopravy a šíří je skrze módní trendy dále po světě. Metoda přímo geniální, zvláště pokud žiji v době, kdy lidé skočí na téměř cokoli. Fotografie jsou také celkem zdařilé, kvalita slušná a věková hranice neomezená.


To, co mě ale na Prague Cycle Chic naštvalo, je jejich stále opakující se motto – Buďte na kole in za každé situace. Tvůrci zřejmě nemají moc v oblibě tu skupinu cyklistů, kteří jezdí s helmami, speciálními úbory a terénními koly. Bicykly, které vypadají, jako kdybych je právě vytáhla od dědy ze sklepa, jsou brány za originální, neotřelé a módně žhavé. A nikoho nezaráží, že si na takové městské kolo docela připlatíte, a přitom nic extra nedostanete. Obnažené rámy bez držadla na láhev a brzdných lanek (a pokud je na kole spatřím, tak skoro neviditelná), žádný tachometr a sedadlo, které je pohodlné asi jako vysokoškolské lavice. Netvrdím, že taková kola nejsou hezká, často mi z nich až oči přecházejí. Ale když se na to celé podívám zdravým selským rozumem, nemůžu se nesmát.

„Na co helmu? Mně se přece nic stát nemůže!“
Pokud zkusím jet v sukni, botách na podpatku a s kabelkou na kole, budu mít trochu problém už na začátku. Zaprvé mi bude sukně překážet v šlapání, a pokud bude moc krátká, i drobný poryv větru ji zvedne a kolemjdoucí rázem poznají, co ten den mám za spodní prádlo. Jestli bude sukně moc dlouhá, zasekne se mi v řetězu. Zadruhé – co s kabelkou? Mám si ji snad dát kolem krku, aby mi při zatáčení doprava nesklouzla z ramene k řídítkům a posléze nespadla na zem? A za třetí tu jde snad především o bezpečnost. Nedokážu si představit, že bych jela takhle oblečená, bez helmy, a čekala, že se nic nestane. Všude jezdí lidé, kteří se ani neohlédnou, na přechodech se nedává pozor a na silnici v zácpě už vůbec ne. Když budu mít na nohou silonky a baleríny, po pádu z kola z nich zbudou cáry – a co hůř, já sama budu ráda, že jsem přežila. Nemluvě o těžším zranění, když mám na nohou punčochy, a ne kalhoty či speciální oblečení na kolo.

A to jsem nezmínila pokrývku hlavy. Helma je dnes nutnost, bez které se neobejdete, pokud chcete dožít důchodového věku. Nedávno jsem na Prague Cycle Chic viděla slečnu se sluchátky v uších a s krásnými vlajícími vlasy až po ramena, která jela poblíž ulice Dukelských hrdinů. Byla krásně oblečená a kolo jí k tomu krásně ladilo. Zkusím si představit, že by ze zatáčky vyjelo nějaké auto a ona by ho neslyšela, rázem by byl veškeré módě konec. Hlavně by ale zbytečně vyhasnul lidský život, a to jen proto, že si slečna chtěla poslechnout za jízdy svou oblíbenou zpěvačku a nechtělo se jí brát si k tak pěkným šatům helmu.

Obezřetnost se vyplácí
Občas by neuškodilo nejdříve přemýšlet nad bezpečností a pak teprve nad módou. Fandím tomu, aby v Praze jezdilo čím dál méně aut a více lidí na kole. Ale vše má své meze. Prague Cycle Chic není špatnou ideou o spokojeném měšťanovi, co nemusí každé ráno dýchat téměř všudepřítomný oxid uhličitý. Na druhou stranu neškodí drobná osvěta. Helma není zbytečný doplněk každého cyklisty, i když by to mělo způsobit módní faux pas. Speciální oblečení na kolo se dá také vylepšit. Pak to nemusíte brát ani jako módní prohřešek. A můžete vyjet v klidu na ulice.