Módní bloger je u nás pejorativní výraz. Širší veřejnost považuje blogerky za holky, které nic neumí, a tak aspoň píšou o tom, jak vypadají. Nebo ani nepíšou. Jen se vyfotí, přidají k fotce popis, kde si co koupily, a příspěvek proženou všemi sociálními sítěmi.

Podivná předpojatost až zášť koresponduje s celkovým přístupem Čechů k módě. Stále máme pocit, že vnější vzhled je něco, co nemá s hygienou duše nic společného. Každý, kdo se v módě pohybuje, je nucen ji v rozhovorech nějak obhajovat. To se mi dnes nechce, omlouvám se, mám za sebou dlouhou noc a vy jste určitě čtenáři, kteří si váží módní kreativity stejně jako té filmové nebo literární. Sečteno, podtrženo, že takové povrchní zábavě, jako je módička, někdo věnuje vlastní webovou stránku, tomu už slušný Čech opravdu nerozumí.

Food blogy, které se u nás těší velké oblibě, jsou obecně považovány za něco přínosnějšího. Pokud někdo umí vařit, má přece právo to zveřejnit, a navíc díky jeho receptům mnoho domácností nevaří oblíbené Troškovo rizoto-karbanátky-rizoto. Takže to jde. Není problém v tom, že si „obyčejný člověk“ založí blog. Problém je v tom, že módní blogerky přece „nic nedělají“.

Blog na plný úvazek
Tak popořadě. STYLING je plnohodnotná součást každé módní přehlídky, fotoeditorialu, televizního pořadu, divadelního představení, filmu nebo koncertu. Dobrý stylista z vás svou prací udělá Madonnu nebo Jacqueline Kennedy. Vymýšlet funkční a stále nové stylingy je makačka. KVALITNÍ FOTKY znamenají: správné světlo, dobrý záběr, dostatek fotek, ze kterých vyberete ty nejlepší, umění retuše, foťák, který za něco stojí. Samotné focení a úprava trvají docela dlouho. OBSAH je potřeba promýšlet a plánovat. Kvalitní blog chce v každém příspěvku přinést něco nového, ať už informaci, tip nebo vizuální inspiraci. SPOLUPRÁCE s firmami je něco, co si každý dobrý bloger zaslouží. Pokud propaguje produkty, které má rád, je fér, že je může získat výhodně nebo zadarmo. Nikoho ale nebaví spolupracovat s blogerem, který se neumí včas ozvat, splnit podmínky nebo jednat na rovinu. Blogerka tedy musí být zodpovědným „freelancerem“. MARKETING po celé šíři internetových sociálních sítí zabere dalších x hodin. Na Instagram je potřeba dát hezkou fotku, na Facebook spíš něco, co v lidech vzbudí zvědavost, na Snapchat nejlépe něco hodně „raw“. Nemusím snad připomínat, že si na to firmy najímají specialisty.

Dobré módní blogerky vše výše uvedené zvládnou samy. Většina se tím u nás ještě neživí. Tráví prací na blogu několik hodin denně jen proto, že je to baví. Pojďme jim už prosím odpustit, že se umí skvěle upravit a mají cit pro styling, a berme je jako seriózní 1) garanci vkusu, 2) médium (možná jediné reálné), které odráží trendy ve světě i v ČR, 3) schopné podnikatelky.

A abych nebyla moc vágní, tady jsou tipy na Češky a Slovenky, které výrazům blogerka i móda dávají koule, jaké si představuju: marketabartova.com, timetofit.com, sjuloves.com nebo melisaminca.com. ∞