V Krymské ulici v Praze se v polovině května objevil pohádkový prostor, kde je možné vše. Jmenuje se podle dávno zaniklého kontinentu a dá se tu prý uskutečnit vše, pokud tomu člověk věří. Chtělo by se říci: S tím jděte do MU!

Přátelský prostor s názvem MU je vhodný k provozování celé škály aktivit. Umělecky založení jedinci se tu mohou zúčastnit tematických workshopů, kurzů tvůrčího psaní nebo třeba přednášek o videoartu. Můžete sem přijít konzultovat osobní styl, naučit se vařit zahraniční dobroty nebo navštívit divadelní představení. Konají se zde prodejní i neprodejní výstavy českých i zahraničních umělců.

Návštěvou MU jako byste se vrátili do starých časů pavlačových sousedských vztahů, kdy se klábosilo u limonády a koláče. Pokud preferujete zábavu s alespoň rámcově daným programem, navštivte některé z tematických setkání (z proběhlých například námořnický, severský nebo tetovací večírek).

Jednoho takového večera (Lazy ladies party) jsem měla možnost se sama zúčastnit a musím říct, že atmosféra byla příjemná a jen velmi těžko zaškatulkovatelná. Na stěnách visely na prodej desítky krásných šatů, obrazů a dalších předmětů. Zároveň se tu nabízelo domácí cukroví a víno a návštěvnice svým štěbetáním napomohly vytvořit iluzi soukromého prostoru.

Veřejně přístupný obývák s programem. Kamarádky se tu mohou pohodlně sejít, žádná z nich nemusí předtím ani poté místo uklízet, ještě si mohou koupit něco hezkého, a pokud se trefí do některého z předem hlášených dat, tak se i něco přiučí. No řekněte, kolik takových míst v Praze znáte?

koncept MU
Krymská 29, Praha 10


Koncept MU se poprvé otevřel návštěvníkům 16. května 2012. Zakladatelkami jsou Lucie JinDrák Skřivánková (výtvarnice, absolventka AVU) a Marjetka Kürner Kalous (slovinská scénografka a módní návrhářka). MU se chce stát příjemným místem sousedských setkání a propojovat uměleckou komunitu s vršovickými starousedlíky. Zapadá tak do rodiny „spřátelených vršovických podniků“ (Café V lese, Café Sladkovský, Barber shop u Nováka), které se snaží oživit a zpříjemnit čtvrť, v níž působí, a budovat dobré sousedské vztahy. MU je otevřené každému, kdo se chce něco nového nebo zapomenutého naučit, stavit se na nákupy nebo na kus řeči. V současnosti funguje bez podpory sponzorů a grantů. Kmotrem celého projektu se stal Krištof Kintera.