Kočka domácí. Kdo by ji neznal. Od pradávna totemové zvíře vyznačující se svobodomyslností a nespoutaností. Kočka má svou hrdost, své tajemné kouzlo a hlavně – devět životů, řeknou si někteří z vás. Těm, kterým z devíti zbyl život už jen jeden, mnohdy hodně zubožený, pomáhají dobrovolníci v OS Podbrdsko. Povídaly jsme si s Františkou Kernovou, dobrovolnicí z tohoto občanského sdružení.

Můžeš nám představit Občanské sdružení Podbrdsko a benefiční krámek Meow?

Občanské sdružení na ochranu zvířat Podbrdsko se stará o ztracená, opuštěná a v minulosti týraná zvířata. Do naší péče se dostávají především kočky, méně také pejsci, pro které máme zatím bohužel minimum vhodných prostor.
Vznikli jsme pro oblast Prahy Západ a Berounska, ale v poslední době k nám přicházejí zvířata ze všech koutů republiky. O zvířata a veškerou činnost sdružení se starají dobrovolníci, kteří ji také z velké části pomáhají financovat ze svých výplat.

Ujímáme se rovněž zvířat, jejichž majitel zemřel, onemocněl, odchází do domova důchodců, případně se není schopen sám o svá zvířata postarat. Spolupracujeme s ostatními organizacemi na ochranu zvířat. Naši svěřenci odcházejí do nových domovů odčervení, oočkovaní, dospělé kočky a kocouři vykastrovaní, psi oočkovaní a očipovaní. Věříme, že hendicap vyšší věk, či neatraktivní povaha nejsou důvodem, proč zvířeti nehledat nový domov – nový domov našlo i několik koček po amputaci končetiny nebo třeba dvanáctiletý kocour.

MEOW je benefiční projekt fungující v rámci OS Podbrdsko za účelem financování veterinární péče o nemocná zvířata obzvláště v komplikovanějších a „dražších“ případech . V rámci MEOW funguje krámek, který se účastní kočičích umisťovacích výstav, různých trhů, festivalů, kulturních akcí. Pořádáme i vlastní akce – MEOW party v klubu Cross, Kočkování… Rádi se seznamujeme s novými lidmi a organizacemi, je to oboustranně přínosné, spolupracujeme s OS Kultura jinak, Pohoda, Hajnštejn, chráněná dílna Salet.
Snažíme se nabízet kvalitní a nositelné výrobky, převážně trička, tašky, placky, originální šperky a spoustu dalších věcí.

Kdo všechno se podílí na práci v OS Podbrdsko?

Podbrdsko, to je spousta hrozně různorodých lidí – všechny věkové kategorie, lidé s odlišným pracovním zaměřením, s odlišnými koníčky… Prostě s nadsázkou lze říci, že jediný průsečík našich zájmů jsou právě kočky. A pozor, nejedná se o práci, všichni dobrovolníci pomáhají v OS bez nároku na honorář.

Tzv. domácí depozitum, oč se jedná?

Naše občanské sdružení je tvořeno sítí domácích depozit, což je zjednodušeně řečeno hodně bytů a domků plných nalezených, zraněných a opuštěných koček. Dobrovolníci si k sobě berou tolik koček, kolik zvládnou, a ty u sebe mají, dokud se jim pro ně nepodaří najít nový domov. Stelivo a krmivo většinou kupují „depozitní tety“ ze svých peněz, veterinární péči řeší občanské sdružení. Naše kočky jsou zvyklé žít v bytě/domku spolu s lidmi, snažíme se je naučit nebát se, mazlit se a zvykat si na různé situace – někdo má psa, jinde jsou děti nebo hodně návštěv. Proto také umíme lépe vybrat pro každého tu pravou kočku, protože díky této individuální péči víme, co které zvíře potřebuje a jakou má povahu. V nabídce pochopitelně máme i kočky vhodné k domku se zahradou nebo do stodol jako myšilovky. Takže depozitum je ve zkratce takový luxusní kočičí hotel se spaním v posteli.

A proč zrovna kočky ?

A co jiného? Kočky jsou prostě kočky, měkké, mazlivé, na nic si nehrají a nepřetvařují se. Já fakt nevím, proč to dělám.

Byl čas vánoc, koledy, dárky… a také přeplněné útulky… platí to i u vás?

Platí – tohle je nejhorší část roku. Posledních pár týdnů je toho hrozně moc a vůbec nechápu, jak to zvládají holky, které u nás řeší příjem zvířat a dopravu na veterinu, protože ty pořád někam jezdí a léčí a vyzvedávají zvěř. Naštěstí teď stoupá zájem o kočky, v létě se umisťuje naprosto nejhůř.

Co bys poradila všem, kteří si chtějí kočku jako domácího mazlíčka pořídit?

Aby brali v úvahu, že to zvíře si nepořizují na rok, ale na 10 – 15 let se všemi důsledky (hledat domov kočce staré 8 let, která byla zvyklá žít v domácnosti sama, je téměř nadlidský výkon. V depozitu bude nešťastná, nebude žrát, bude ve stresu a nikdo ji navíc nebude chtít).

Dále nevybírat jen podle vzhledu, ale i podle povahy. Když chci třeba kotě siamky, ale nejsem pořád doma, je to nesmysl, zvíře se bude trápit. A když trvám na určité rase, neberu zvíře bez PP. Bylo by sice levnější, ale podporuji tím množitele, kteří nedodržují základní pravidla chovu a drží kočky v mnohdy příšerných podmínkách. U takových prodejců neodpovídá záruka vzhledu a povahy standardům plemene. A především riskuji, že dám ve finále za veterináře více, než kdybych si rovnou koupila „papírovou“ kočku.

Kolik času věnuješ práci v OS Podbrdsko eventuelně benefičnímu krámku? Zbývá ti čas i na jiné aktivity?

Někdy několik hodin denně – to jsou maily a příprava krámku a akcí, vymýšlení co dál, kočky samy o sobě mi tolik času nezaberou. Samozřejmě mám další koníčky, to jinak nejde, neměla bych nápady a možnost se odreagovat. Naštěstí mám dobrou pracovní dobu.

email: podbrdsko@kocky-online.cz
benefiční krámek: www.meow.kvalitne.cz

Bankovní účet (pro ty, kteří chtějí podpořit zvířata v péči OS Podbrdsko): 152335352/0600