Devátého září byl v Praze odhalen nový pomník, jehož autorem je Krištof Kintera. Stříbrné kolo stoupající k nebi připomíná cyklisty, kteří přišli
o život v pražských ulicích. Zdejší infrastruktura, zaměřená hlavně na auta, jen po malých krůčcích vychází vstříc chodcům a cyklistům. Jedním
z hybatelů těchto změn byl právě Jan Pup Bouchal. Stál u zrodu sdružení Oživení a Auto*Mat. V lednu 2006 se mu stala osudnou tehdy ještě nepřehledná a zrádná křižovatka na Nábřeží kapitána Jaroše. Šest dní bojoval v nemocnici o život, leč… střet s autem, tak jako mnoho cyklistů před ním i po něm, nakonec nepřežil.

Na křižovatce bylo roky k vidění bíle natřené kolo jako memento téhle události. Hodně lidí v Pupovi ztratilo kamaráda, jeho přítelkyně přišla o muže a jejich synek o tátu. V téhle souvislosti mě napadá, že „tesat do kamene“ by se měla i jména těch, co zůstali, dokázali se se svou ztrátou vyrovnat a jít dál.

Ať už se nám to líbí nebo ne, pohybujeme-li se na kole nebo jako chodci, jsme my ti křehčí. Přimlouvám se proto za helmy i zviditelňující prvky. Mrtví hrdinové už svůj pomník mají. Na nás je, abychom žili.