Tetování. Piercing. Modifikace. Pouhá tři slova, která zdaleka nejsou schopna vystihnout význam a velikost tělesných úprav v 21. století. Už vůbec pak nejsou s to definovat půvab profesionálně řízené bolesti, smysl výsledného efektu a (to především) povahu a osobnost samotných bytostí, jež tělesné úpravy podstupují, nechávají se zkrášlovat do podoby, kterou považují za sobě vlastní, a dobrovolně darují svou kůži umění. Už je tomu totiž dávno, co byla lidská populace rozdělována vedví na Ty s tetováním a Ty bez něj.

Nerada slyším, když se kdokoli o tetování zmiňuje jako o dekoraci. Tetování je podle mého názoru plnohodnotným uměleckým dílem, které je rovno malířským plátnům a hudebním symfoniím. Navíc se o něm dá mluvit jako o obrazech žijících svým vlastním životem. Dýchají. Stárnou společně s kůží, na které jsou vyvedeny, a právě to je dělá tak přitažlivými. Tolik chtěnými. Tolik osobními.

Tetování bezpodmínečně pronikne do života každého z nás – čím více se s ním setkáváme, tím pravděpodobnější je, že si sami položíme otázku: tetovat se, či netetovat? Zatímco jedni nevratné zdobení kůže zatvrzele odmítají a v mnohých případech i odsuzují, ti, kteří si na otázku odpoví kladně, málokdy zůstávají u jediného tetování. Často jejich kroky směřují do Poupětovy ulice na Praze 7, kde se ocitají před branami předního českého tetovacího a piercingového salonu Hell, který své služby nabízí veřejnosti bezmála již 10 let.

Názorová i ideová sounáležitost mezi klientem a tatérem je zásadní. Tetovaní lidé mají často skrze tetování vztah k člověku, který dílo sám vytvořil. V Hellu si můžete domluvit individuální konzultaci s jedním z mnohonásobně i mezinárodně oceněných tatérů, jako je Baboo, Jirka, Andy, Jana, Kubo a Vlaďka. Každý má svůj osobitý tetovací styl. Každý z nich je jiný, a proto můžete mít jistotu, že podle stylu tetování, po kterém člověk touží, mezi sebou vyberou toho, kdo má s daným tématem nejvíc zkušeností a zvěčnění vaší vize si užije.

Hell pro vás zajistí naprosto ideální prostředí, se sterilními jehlami a rukavicemi, to všechno zalité odpovídající dávkou dezinfekce. Zkrátka zajistí, aby vše bylo tak, jak má být. Ovšem na vás je finální rozhodnutí a samotný tetovací akt, kterému by měla předcházet určitá příprava, a nejde jen o výběr motivu a jeho umístění. Zásadní je i roční doba, ve které se necháváte tetovat. Tetováním se totiž kůže naruší a v procesu hojení není dostatečně odolná proti UV záření, a proto se tetování na místech, která jsou slunci dennodenně vystavena, přímo nedoporučují. Vlivem slunečního záření může dojít k vyšisování barev a jejich degeneraci.

Obecně se proto doporučuje nechat se tetovat od podzimu do jara, neboť je to ideální doba na hojení tetováže a kůže je méně vystavována všem dalším nepříznivým vlivům. Také proto se v poslední době objednávkový kalendář Hellu plní jmény nedočkavých žadatelů přímo raketovou rychlostí, a proto, pokud o tetování „od helláků“ přemýšlíte, směle do toho, než bude plno!

Ale pokud si myslíte, že v pražském Hellu je k dostání pouze tetování, jste na omylu – v pekelném studiu se vám dostane piercingu (nejen toho klasického do obočí či rtu, ale i na odvážnější místa, jako jsou bradavky nebo genitálie), podkožních mikroimplantátů, skarifikace aneb vytváření uměleckých jizev i extravagantních účesů na pobočce Fallen Angel na Andělu. Co osobně považuji za největší přednost salonu Hell, je neochvějné zapálení pro tělesné úpravy od tetování přes piercing až po těžké modifikace, bezvýhradná ochota při poskytování rad „před“ i „po“ a naprostá láska a oddanost ke svému řemeslu.

První tetování může být začátkem živého uměleckého díla, které bude na vaší kůži ožívat každý den, a zároveň to, co vás samotné definuje. Bez ohledu na pohlaví, věk i pohnutky, které vás k tetování přivedly. º


autor: Karolína Herzogová