Jak dlouho trvá, než se z odpadků stane chráněná památka? V Evropě to bývá několik století, v Americe jim stačilo jen jedno. Představuji vám kalifornskou Glass Beach ve Fort Braggu.

Základy Skleněné pláže, Glass Beach, byly položeny začátkem 20. století, a to na skládce – ostatně tak se i daná lokalita jmenovala (The Dumps). Lidé na útes a do moře vyhazovali téměř všechno, od aut přes nefunkční spotřebiče po prázdné lahve.

Teprve v roce 1967 byla celá oblast uzavřena a proběhlo několik čistících akcí. Jenže moře si už mezitím některé předměty přivlastnilo. Z rozbitých skleněných střepů se staly oblázky. Oblázky natolik lehké, že je vlny vyplavily na pláž. A je jich tolik, že pláž je těch průhledných, barevných a příjemně oblých kousíčků plná.

Od roku 2002 je Glass Beach součástí MacKerricher State Park a stala se turistickou atrakcí. Sice je zakázáno si z téhle skleněné pláže oblázky odnášet, ale možná na té druhé kalifornské u Benicia, havajské v Hanapepe nebo na Guantanamu si suvenýr do kapsy strčíte.