Jsou tu prázdniny. Chci vyrazit za dobrodružstvím, ale v kapse mi cinká jen pár drobných. Příčí se mi neosobní hotely a apartmány. Ráda poznávám nové lidi. Proč nezkusit couchsurfing!

„Ahoj. Jmenuju se Martina a s kamarádkou jedeme na výlet do Španělska. Pár dní bychom chtěly strávit v Bilbau. Hledáme ubytování na dvě noci. Taky bychom rády poznaly nějaká zajímavá místa. Přijedeme tehdy a tehdy…“ Takto nějak vypadá první kontakt na couchsurfing.org, sociální síti, která primárně slouží pro bezplatné ubytování po celém světě. Stránka spojuje dobrodruhy, cestovatele a obecně lidi, kteří chtějí zažít něco víc, než nabízí cestovní kanceláře.

6 000 000 uživatelů, 100 000 měst
Couchsurfing zahájil svou činnost v roce 2004. V současnosti má kolem šesti milionů zaregistrovaných uživatelů a lze tu nalézt ubytování a přátele ve více než sto tisíci měst.

Nejedná se o jediný projekt tohoto zaměření, kromě couchsurfingu existují např. Servas nebo Hospitality Club, cestovatelské servery vyznávající společnou myšlenku propojování lidí. Servas ve čtyřicátých letech dvacátého století založil pacifista Bobe Luitweiler s cílem zvyšovat porozumění mezi kulturami. Hospitality Club je pouze o pár let starší než Couchsurfing a dá se říct, že představuje v podstatě totožnou službu.

Couchsurfing lze označit za určitý životní styl. Pod jeho hlavičkou jsou pořádány pravidelné akce různého druhu (sportovní aktivity, karaoke, výlety atd.), kterých se může účastnit i široká veřejnost.


Jak se stát couchsurferem?
Rozhodnete-li se využít ubytování přes Couchsurfing, musíte splnit několik požadavků. Nejprve je nutné se zaregistrovat. To spočívá ve vytvoření profilu se základními údaji o vaší osobě a vašich zájmech. Za druhé doplníte fotografii (tím se např. Couchsurfing liší od Hospitality Clubu, kde není fotografie povinná). Za třetí vložíte informace o tom, zda nabízíte ubytování, případně jaké. A pak čekáte, až váš účet bude aktivován. Aby byla zachována bezpečnost všech uživatelů, ověřuje se identita každého nového žadatele. Máte-li svůj účet aktivní, stačí se jen rozhodnout, kam chcete jet, a napsat. Pokud sami nemůžete poskytnout ubytování, není to žádná překážka, tato služba nefunguje na principu něco za něco. Další výhodou je, že stránka nabízí možnost hodnocení uživatelů, se kterými se setkáte. Nejedná se o formalitu, kde se lidé pouze vychvalují, o čemž svědčí profily se špatnými referencemi, např. pokud si někdo tuto síť plete se seznamkou nebo není spolehlivý – nabídne ubytování a pak ho nelze kontaktovat.

Komu nevadí spát na gauči, ale zato touží zažít cizí kulturu na vlastní kůži, nikoliv instantně upravenou pro turisty, měl by tento způsob cestování určitě vyzkoušet. Stačí naťukat do počítače www.couchsurfing.org a můžete začít surfovat.