Postmoderní diktát striktního individualismu často vede k úsměvné uniformitě. Nicméně možností, jak vyjádřit svou osobitost a originalitu, zůstává přehršel. Nenásilným vyjádřením světonázoru může být jeho aplikace přímo na vlastní hruď. Placka. Odznak. Button. Brož. Minimalistický a vtipný způsob prezentování sebe sama.

Ač je to k nevíře, první placka jakožto plíšek na zavíracím špendlíku byla uvedena mezi lid již koncem devatenáctého století; tehdy jako laciná alternativa ke klasickým kovovým odznakům. V Evropě se pak objevila v roce 1897 u příležitosti diamantového výročí královny Viktorie. Později placky zabodovaly v době první světové války – většinou vyjadřovaly patriotismus či sounáležitost s vlastí/svého nositele.

Be cool

Skutečnou popularitu placky získaly v šedesátých a raných sedmdesátých letech. Pro tehdejší hippies vzešlé z baby boomu se staly symbolem osobního protestu proti chodu světa. Od té doby jsou placky tak řečeno „cool“. Vnímavý pozorovatel nemůže nevzpomenout éru Sex Pistols: tato punková kapela je nadobro proslavila a učinila z nich plnohodnotnou součást módy.

Jak se vrací trendy a styly, vrací se i preference různých doplňků: skokem do současnosti zjistíme, že placky jsou náhle opět v kurzu. A nikoliv jen k vyjádření politické orientace (OF, TOP09), k hrdé prezentaci populárních idolů či k provokativnímu apelu na kolemjdoucí (vzpomínáte na bonmot „Chceš zhubnout? Zeptej se mě jak!“). Placky dnes nahrazují funkci brože čili dekorativní ozdoby. Prodávají se v módních buticích, obchůdcích s doplňky, ale i v galeriích.

Be art

Pro ty z vás, kteří esteticky cítí a rádi osvěží svůj outfit, nebo prostě pro ty, kteří se pídí  po tipu na dárek či pozornost, zmíníme některé zajímavé brože současné doby. Velmi vydařenou kolekci zajímavých brož  nabízí Galerie hlavního města Prahy: několikabarevnou sérii vtipných komentářů o umění (např. art is art, art is past či art is what). Lákavý výběr velkých i malých placek přináší Leica Gallery Praha – vždy k tematickým výstavám. Nadpřirozenými barvami hýří odznáčky z výstavy Ruuda van Empela, černobílá naopak převažuje na kulatých reprodukcích fotografií Roberta Vana. Suvenýry k výstavám vydává i Galerie Rudolfinum – můžete se blýsknout odkazem na Damiena Hirsta nebo vyjádřit svou podporu expresivnímu Georgu Baselitzovi.

A pak samozřejmě existují designová pojetí originálního doplňku: jedny z nejlepších u nás vyrábí umělecká skupina Urban Legend (ano, je to ta skupina, do které patří i letošní kandidáti na Cenu Jindřicha Chalupeckého Jiří Franta a David Böhm). Originální brože také najdete na každé přehlídce současného českého designu (jako byl např. prodejní designSUPERMARKET), zakoupit je můžete jak v e-shopech, tak v kamenných obchodech (Uměleckoprůmyslové muzeum v Praze, krámek Modernista, nakoupeno, Fler, apod.).